Újabb felfedezés a Debreceni Egyetemen

Marihuána hatóanyagához hasonló vegyületet termel a bőr

A kutatók régóta foglalkoznak a cannabis származékok emberi szervezetben lejátszódó pontos hatásmechanizmusának feltérképezésével.

2008.07.30 12:57ma.hu

A K+F tevékenysége kapcsán nemzetközileg is elismert Debreceni Egyetemen Bíró Tamás az Orvos- és Egészségtudományi Centrum Élettani Intézetének egyetemi docense és munkatársai - német és brit szakemberekkel együtt - fedezte fel, hogy az emberi faggyúmirigy a külső behatások elleni védekezés egyik eszközeként sejtjeiben „marijuana-rokon” endocannabinoidokat termel. A felfedezés kiterjedt klinikai és kozmetológiai kutatásokat indíthat el, melyek eredményeképpen a vegyület akár krém formájában is szerepet kaphatna olyan, a faggyúmirigy zavarával társuló gyakori bőrbetegségek kezelésében, mint pl. az acne, a bőrszárazság, a viszketés, vagy a bőrdaganatok. 

A kutatók régóta foglalkoznak a cannabis származékok emberi szervezetben lejátszódó pontos hatásmechanizmusának feltérképezésével. Az elmúlt évtizedek erőfeszítései kiderítették, hogy a cannabis legfontosabb, biológiailag aktív kémiai anyaga a tetrahydrocannabinol (THC) érdekes módon, számos endogén, azaz az emberi szervezet által saját maga termelt vegyület hatását utánozza.
 
A Debreceni Egyetem cannabinoid kutatásai középpontjában a faggyúmirigy áll. Bíró Tamás, az Egyetem munkatársa német és brit szakemberekkel együtt sikerrel azonosított - emberi faggyúmirigyben termelődő - különféle endocannabinoid vegyületeket a sejtekben, felfedezve, hogy azok az egészséges bőr élettani működésének szempontjából meghatározó szereppel bírnak.
 
Felfedezésünk, kísérleteink során szerzett adataink – reményeink szerint – kiterjedt klinikai kutatásokat indíthatnak el, melyek feltárhatják, hogy a vegyületek miként használhatók a faggyúmirigy zavarával társuló gyakori bőrbetegségek – például acne, bőrszárazság, viszketés, bőrdaganatok – kezelésében. Mivel a faggyúmirigy könnyen „hozzáférhető” a bőrön alkalmazott hatóanyagok számára, nagy valószínűséggel ezen anyagok például krém formájában is adagolhatók lesznek”, magyarázta Bíró Tamás. 

Ezen krémek a kozmetológiai ipar érdeklődését is felkelthetik, a faggyúmirigy zsírtermelésének fokozása révén ugyanis jó terápiás hatásfokkal kecsegtetnek a bőrszárazság és a viszketés kezelésében is.” A Debreceni Egyetem kutatója szerint azon eredményeik, hogy az endocannabinoidok a humán faggyúmirigy sejtekben sejthalált indítottak be, felvetik a cannabinoidok esetleges alkalmazhatóságát faggyúmirigy-eredetű bőrdaganatok kezelésében. 

A kísérletek további újdonsága pedig, hogy az endocannabinoid rendszert felfedezték a humán szőrtüszőben is. Az adatok azt sugallják, hogy a cannabinoid aktivátor és gátló vegyületek hatékonyan alkalmazhatók különféle, a haj növekedési zavarával jellemzett kórkép klinikai kezelésében is.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.