Betegségpolitika helyett egészségpolitika
Az MDF politikai választ sürget a HIV-fertőzés megállítására
A Magyar Demokrata Fórum elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben az elmúlt évben minden eddiginél több HIV-fertőzöttet regisztráltak Magyarországon, egyre kevesebb figyelem és pénz jut felvilágosításra és szűrésre.
2008.07.29 16:14ma.huEgy felelős kormányzatnak „betegségpolitika” helyett „egészségpolitiká”-ban kell gondolkodnia. A katasztrófa-elhárítás helyett mielőbb meg kell találnia a politikai választ a betegség terjedésének megállítására. Az MDF ezt szem előtt tartva dolgozta ki több lábon álló AIDS-megelőző programját, és azt javasolja a kormánynak, hogy készítsenek el minél hamarabb egy új Nemzeti AIDS Stratégiát gyakorlati szakemberek véleménye és tapasztalatai alapján, amely végrehajtható és melyhez megfelelő költségkeretet rendelnek. 2007-ben – az előző évhez képest – 50 százalékkal nőtt a frissen diagnosztizált HIV-fertőzöttek száma.
Ebben az évben ez a szám várhatóan emelkedni fog, hiszen a László Kórházban gondozásba kerülő új betegek száma 2008-ban minden eddiginél magasabb. Szakemberek egybehangzó véleménye szerint a megváltozott szexuális szokások, a felvilágosítás alacsony szintje és a globális migrációs folyamatok miatt Magyarország egyfajta HIV-robbanás előtt áll. Egy normális országban az állam kötelessége polgárai egészségének védelmében cselekedni, és ehhez mielőbb meg kell találni a politikai választ a betegség terjedésének megállítására.
A Magyar Demokrata Fórum felelős ellenzéki pártként több lábon álló programot dolgozott ki a HIV-fertőzés megelőzésére. Első lépésként azt javasoljuk a kormánynak, hogy akik az Európai Unión kívüli országokból érkeznek, és hosszú távú - 90 napnál hosszabb időre szóló - tartózkodási vízumot kérnek, csak negatív AIDS-teszt mellett kaphassák azt meg. Dőreség lenne azt gondolnunk, hogy a népességmozgás következtében megnövekedett fertőzési kockázat magától megáll majd a magyar határon. A fertőzésveszélyre már az EU és a Nemzetközi Migrációs Szervezet is felfigyelt, és nagy energiákat mozgósítanak, hogy a közösség határainál feltartóztassák a HIV-fertőzést.
Második lépésként újra kell gondolni a kockázati csoportok szűrési rendszerét. Míg korábban a civil szervezetek az AIDS megelőzésében hatékonyan működtek, mára a támogatásuk drasztikus csökkentése miatt tevékenységük megszűnőben van. Az ÁNTSZ laboratóriumaihoz és a nemibeteg-gondozókhoz forduló kliensek száma viszont aggasztóan csekély, miközben a fertőzöttség rohamosan nő. Idén a szaktárca anyagi támogatása híján már a nagy ifjúsági rendezvényeken, így a Sziget Fesztiválon sem lesz önkéntes orvosok által végzett szűrés, bár szakemberek szerint ez tekinthető a leghatékonyabb módszernek.
Harmadik lépésként új alapokra kell helyezni a felvilágosítást. Ma az iskolásoknak csak töredéke részesül AIDS-felvilágosító programokban, pedig az ismerethiány az egyik fő oka a fiatalok körében gyakorivá vált, védekezés nélküli nemi életnek és az ebből adódó, életre szóló súlyos fertőzéseknek. A felvilágosításnak minden korosztályhoz el kell jutnia, hiszen a legfiatalabb HIV-fertőzött 18 év alatti, míg a legidősebb 70 év feletti!
A Nemzeti AIDS Bizottság keretében 2004. december 1-jére, az AIDS-világnapra készült el a legutóbbi nemzeti AIDS-stratégia, amely arról híresült el, hogy egyetlen célkitűzését sem hajtották még végre. Ezért negyedik lépésként azt javasoljuk a kormánynak, hogy készítsenek egy új Nemzeti AIDS Stratégiát gyakorlati szakemberek véleménye és tapasztalatai alapján, amely végrehajtható, és melyhez megfelelő költségkeretet rendelnek.