Járvány
Húszmillió gyermeket oltanak be gyermekbénulás ellen a Közel-Keleten
Megkezdődött 20 millió gyermek járványos bénulás elleni beoltása a Közel-Keleten.
2013.11.08 15:02MTI
A vakcinakampányt az tette sürgőssé, hogy Szíriában másfél hete tucatnyi gyermeknél diagnosztizálták a betegséget, olyanokon, akik egyáltalán nem kaptak oltást, vagy a teljes védettséghez szükséges három adagnál kevesebbet - közölte pénteken az Egészségügy Világszervezet, a WHO.
Az oltás Szírián kívül Egyiptomban, Irakban, Jordániában, Libanonban, Törökországban, Ciszjordániában és a Gázai övezetben folyik. Szíria szomszédságában azért vált szintén sürgetővé, mert a belháború tépázta országból sokan vándorolnak ki és hordozhatják a kórt.
Bár a járványveszély Szíriában a legnagyobb, az ottani megbetegedéseket okozó poliovírusról közben kiderült, hogy nagy valószínűséggel pakisztáni eredetű. Hasonló vírustörzset azonosítottak Egyiptomban, Izraelben, Ciszjordániában és a Gázai övezetben az utóbbi egy évben.
A gyermekbénulást okozó poliovírus szennyezett élelem vagy víz révén a szájon keresztül juthat a szervezetbe. Öt évnél fiatalabb gyerekek esetében gyorsan terjedhet, különösen ott, ahol nem megfelelő a tisztaság, így a zsúfolt menekülttáborokban.
Szíriában 3 millió öt év alatti gyermek él. 2011 - a belháború kezdete - előtt a szíriai gyermekek 91 százaléka be volt oltva, az utóbbi két év zűrzavaros belpolitikai helyzete miatt a hányad 68 százalékosra zsugorodott.
Az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF adatai szerint Szíriában félmillióra tehető a beoltatlan gyerekek száma. Ők nemcsak bénulás ellen nem kaptak védőoltást, hanem kanyaró, mumpsz és rózsahimlővel szemben sem védettek.