Orális allergia szindróma

Immunterápia: az orális allergia szindróma kezelésére is

Az immunterápia eredményesen alkalmazható az orális allergia szindróma (OAS) kezelésében is.

2008.07.23 09:38orvostkeresek.hu

Vizsgálati eredmények szerint az immunterápia nem csak a pollenallergia tüneteit csökkenti jelentős mértékben, hanem a pollen-étel keresztallergia tünetei is csökkennek, már a kezelés első évében.

Dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa elmondta, a pollenallergiások közel 10 százaléka tapasztalja a pollen és étel közti keresztreakció eredményeképpen az orális allergia szindróma tüneteit is. Az étel elfogyasztását követően fellépő enyhébb esetekben viszkető érzés jelentkezik a nyelven, szájüregben, az ajkakon. Súlyosabb esetekben ajak, nyelv, vagy rosszabb esetben a garat, esetleg a gége duzzanata léphet fel, igen ritkán görcsös hasi fájdalom. Jellemzően a kiváltó pollen szezonjában lépnek fel a tünetek.

Jellemző keresztallergiák:
Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom , uborka
Fekete üröm: kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem , burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kiwi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, zeller.
Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokadó .
Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér.
Földimogyoró: dió
Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Latex: gesztenye, banán, spenót, avokadó, citrusfélék, kivi Német kutatóorvosok sublingualis immunterápia alkalmazásával sikereket értek el az orális allergia tüneteinek kezelésében is.

A vizsgálat során 102 pollenallergiától szenvedő, szénanáthás és az orális allergia tüneteivel küzdő pácienst figyeltek meg 12 hónapon keresztül. A sublingualis immunterápia hatására a szénanáthás tünetek és az allergia tüneti gyógyszerei iránti igény csökkent, a résztvevők közel 73 százaléka tapasztalta az orális allergia tüneteinek javulását.

A sublingualis immunterápia alkalmazása során az allergiás beteg azt az anyagot kapja tisztított formában, -nyelv alá csepegtetve- amire érzékeny. A bevett allergén adagját az útmutató szerint lassan, fokozatosan naponta emelni kell (kezdő kezelés) mindaddig, amíg eléri a beteg a szervezete számára megfelelő mennyiséget. A kezelés ideje alatt a szervezet hozzászokik a korábban tüneteket előidéző anyaghoz, s megtanulja ezt panaszok nélkül elviselni.

A kezelés eredményességéhez elengedhetetlenül fontos, hogy az allergiás tüneteket már most, az allergén növények virágzásának időpontjában megfigyeljük, hogy a szakorvossal egyeztetve ősszel, a tünetek elmúltával megkezdhessük az immunterápiás kezelést.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.