A zene élvezetéért
"Újrahangolt" implantátum segíthet a hallássérülteknek
Részlegesen a zenét is érzékelik az implantátum segítségével halló betegek egy új eljárás révén, melyet amerikai kutatók fejlesztettek ki.
2013.10.23 05:29MTI
A beültetett készülék eddig ugyanis csak beszéd értésére volt alkalmas. A műtét előtt gyakran egyetlen hangot sem hallottak azok a betegek, akiken az úgynevezett cochleáris implantátum (CI)beültetése segített. Ezzel a páciens érzékeli a zajokat, gyakran a beszédet is érti, ám a zene eddig nem jutott el hozzá.
A Washingtoni Egyetem kutatói azonban most új, hangminőséget javító eljárást dolgoztak ki, a zene nem hangzik többé vaklármának - idézte a Live Science tudományos-ismeretterjesztő portál az IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering című szaklapban megjelent tanulmányt.
Les Atlas elektromérnök, a kutatás vezetője, aki részben szintén elvesztette hallását, elmondta, a CI-vel hallók jól értik a beszédet, ha egyébként csönd van, és csupán egyetlen ember beszél, ám ha zene szól, zajos a szoba, vagy ha egyszerre többen beszélnek, nehézkessé válik a hallás és a beszédértés.
Az új módszernek a zene érzékelése volt a célja, mert úgy vélik, ha a muzsikát sikerül érzékelhetőbbé tenni, akkor a lármás környezetben elhangzó beszéd is érthetőbbé válik.
Az implantátummal hallók az új eljárással a hangszerek hangját már meg tudják különböztetni. Felismerik, ha gitár szól, és azt is, ha gyorsan vagy lassan játszik rajta a zenész. A dallamot azonban még az új eljárás segítségével sem lehet érzékelni, ez a következő fejlesztés célja lesz.
A cochleáris implantátum a fül külső részére erősített mikrofonnal a belső fül hallóidegeihez kapcsolt eszközbe közvetíti a hangot.
A hallott hangok skálája azonban csupán töredéke annak, amit az egészségesen halló ember érzékel. Annak, akinek a hallóidegei károsodtak, mégis ez az egyetlen reménye, hogy a hangok világának részese lehessen. Az új eljárást kilenc, implantátummal halló beteg segítségével tesztelték, majd az esetleírásokon kívül számítógépes stimulációval reprodukálták, mit hallhattak a betegek.
Atlas szerint a hangok összeolvadnak, lehetetlen kivenni a dallamot. Érzékelik, hogy valaki énekel, ám hogy férfit vagy nőt, baritont vagy szopránt hallanak, nem tudják megmondani. A zenét a hangmagasság és a hangszín jellemzi. A hangok magasságával jellemezhetők a dallam hangjai és a beszéd hanglejtése.
A hangszín a hangszerek hangzása közti különbséget adja meg. Ha például oboán szólaltatják meg a normál A hangot, az más, mintha trombita játszaná pontosan ugyanazt a hangot. Atlas és kollégái a hangmagasság és a hangszín érzékelésén igyekeztek javítani. Módszerükkel a legtöbb beteg által érzékelt egy oktávot három oktávra sikerült kibővíteni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06