Veszélyes villámok
A nyár a villámcsapások ideje
Nyáron sokan tartózkodik a szabadban, így most kell a legjobban odafigyelniük a villámcsapás veszélyeire.
2008.07.15 17:52medipress.hu„A szabály: Ha dörög, menjünk fedett helyre” – mondja Mary Ann Cooper, a chicagói Illinois Egyetem villámcsapásból eredő sérüléseket vizsgáló programjának igazgatója egy sajtóközleményben. „A saját biztonságáról mindenkinek magának kell gondoskodnia, de az oktatás segíthet csökkenteni a villámcsapás esélyét.” A NOAA (amerikai Nemzeti Óceán- és Atmoszféra Hivatal) szerint minden évben körülbelül 50 amerikai hal meg villámcsapás következtében, a legtöbb villámcsapással kapcsolatos sérülés a nyári hónapokban fordul elő.
„A legtöbb ember komolyan alulbecsüli a villámcsapás veszélyét és fogalmuk sincs, hogyan és hol keressenek menedéket” – mondta Cooper, aki szorosan együttműködik a NOAA Nemzeti Időjárás Szolgálatával egy villámcsapással kapcsolatos oktatási programban. Már akkor is lehet villámlás, amikor még nem is esik, és az esőzés helyétől akár 16 kilométernyire is becsaphat a villám.
Néhány tipp, amivel javíthatunk az esélyeinken:
* Már amikor tervezzük a szabadban tartózkodást, derítsük fel, milyen menedékek vannak a közelben, ha meghalljuk a dörgést. Egy ház, iskola vagy nagyobb épület a legjobb választás. A NOAA adatai szerint a legtöbb végzetes villámcsapás a szabadban történik.
* Ha már fedett helyen vagyunk, maradjunk távol a vezetékes telefonoktól (a mobiltelefonoktól nem kell), számítógépektől és olyan elektromos berendezésektől, amelyek bevezethetik az áramot az épületbe. Ha a villám belép egy épületbe, gyakran a villamos-, telefon- vagy vízvezetékeken keresztül teszi, így vihar esetén maradjunk távol ezektől. „Meglepő módon a vezetékes telefonok képezik a fedett helyen keletkező sérülések vezető okát” – mondta el Cooper.
* Ha nem tudunk bejutni egy épületbe vihar esetén, keressünk menedéket nem vászontetős autóban, buszban vagy teherautóban. Soha ne álljunk fa alá. A NOAA adatai szerint a végzetes villámcsapások 25%-a egy fa alatt történik.
* Várjunk 30 percet az utolsó villámlást vagy mennydörgést követően, mielőtt elhagyjuk menedékünket. Ha túl is éli valaki a villámcsapást, gyakran maradnak vissza tartósan fennálló panaszok, mint például a krónikus fájdalom, agysérülések és kognitív problémák, mondta el Cooper, aki a villámcsapás okozta sérülések nemzetközi szakértőjének számít.
Kapcsolódó írások:
- Villám csapott egy ház kéményébe Sukorón
- Egyikük életveszélyben van - Gyerekekbe csapott a villám Franciaországban
- Villám csapott három emberbe a Gellért-hegyen, pánik tört ki
- Szörnyű szerencsétlenség! Egyszerre 11 diákot ért villámcsapás
- A vihar mérlege: Villámcsapás, kidőlt fák, épületkárok, vízzel telt pincék
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06