Drog, ami nem ártalmas, sőt...

A mosolygós gyermek természetes kábítószer

Egy kisgyermek mosolya nemcsak szívmelengető érzés, de az anyák agyának jutalomközpontját is jelentősen stimulálja - állítják a Baylor Egészségügyi Egyetem (BCM) kutatói, a 'Pediatrics' című szaklapban megjelent cikkükben.

2008.07.08 14:24medipress.hu

"A mostani eredményeink segíthetnek jobban megérteni az anya-gyermeke között kialakuló speciális kapcsolatot, és azt is, hogy időnként miért romlik meg ez a kapcsolat - nyilatkozta Dr. Lane Strathearn, a BCM gyermekgyógyász professzora - Az anya és gyermeke között lévő kapocs kulcsfontosságú a gyermek egészséges fejlődésében, néha azonban ez a kapcsolat nem fejlődik ki normálisan. Az elhanyagoltság és a rossz bánásmód katasztrofális következményekkel lehet a gyermek fejlődésére."

A kutatók, hogy feltárják a kapcsolat működését, megkértek 28 elsőgyermekes édesanyát, hogy nézegessenek képeket különböző gyermekekről-köztük a sajátjaikról is-, miközben funkcionális mágneses rezonancia vizsgálattal (fMRI) vizsgálják az agyműködésüket. Az MRI-vel az agyi vérkeringést vizsgálták elsősorban, így a kutatók láthatták, mely területek aktivitása nő a képek hatására. A képeken mosolygós, boldog, illetve szomorú, sírós, vagy semleges arckifejezésű babákat láthattak az édesanyák.

A mérések szerint, amikor az anyák saját gyermeküket látták viszont a képeken, az agy jutalomközpontjának aktivitása jelentősen megnőtt. Elsősorban azon agyi részek aktivitása nőtt meg, amelyek összefüggésbe hozhatók a dopamin nevű ingerületátvivő anyaggal. "Ezek azok a területek, amelyek a drogfüggőséggel is szoros kapcsolatba hozhatók - magyarázta Dr. Strathearn - Tehát a saját gyermekünk arcát látni hasonló eufórikus érzéseket válthat ki, mint bizonyos kábítószerek."

A megfigyelések szerint az agy válaszreakciója erőteljesen függ a gyermek arckifejezésétől. A legerősebb reakciót a mosolygós képek váltották ki, ezt követték a semleges és szomorú arckifejezések. "Az anya és gyermeke közti kapcsolat megértésének első lépése az anyák érzelmi reakcióinak felmérésében rejlik. Reméljük a jövőben további kutatások során sikerülhet tovább vizsgálni ezt a kapcsolatot és megérteni alapvető működését" - nyilatkozta Dr. Strathearn.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.