Jótanácsok hőség idejére
Mit tegyünk és mit ne kánikula idején?
Másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tiszti főorvos hétfő déltől - de vajon mindenki tisztában van-e vele, mire kell ilyenkor vigyázni és hogyan csökkenthetjük a veszélyeket?
2013.06.17 12:07ma.hu / MTIAkár a 35 fokot is elérheti a nappali hőmérséklet - az árnyékkal nem védett helyeken, panelházak között és városi, aszfaltos területen ennél lényegesen magasabbat is -, ezért az országos tiszti főorvos másodfokú hőségriasztást adott ki hétfő déltől. Ilyenkor különösen fontos, hogy tisztában legyünk vele, mire kell különösen ügyelni, mit tehetünk a kockázatok csökkentése érdekében, mitől óvakodjunk, ha nem akarunk súlyos rosszullétet, vagy ha már megvan a baj, akkor lényeges, hogy idejében felismerjük az intő jeleket.
A szervezet az extrém hőmérsékletre - márpedig a 35 fok egyértelműen annak számít az átlagember számára - különféle rendelenességekkel reagál. Az egyik legfontosabb teendő ilyenkor, hogy megóvjuk testünket a kiszáradástól, ami nemcsak a megfelelő folyadékpótlást jelenti, de arra is vigyázni kell, hogy a vitaminok és ásványi anyagok szintje se csökkenjen le jelentősen a normálhoz képest.

Épp ezért az orvosok az általában megszokott napi 2-3 liter folyadékkal szemben ilyenkor a napi 5-6 liter fogyasztását sem tartják túlzónak, természetesen ebbe nemcsak a tiszta víz számít bele, bár ebből kell a legtöbbet inni, de jó hasznát vehetjük a lédús gyümölcsöknek, könnyű leveseknek is. Ami kerülendő: az alkoholfogyasztás, mert ez lassítja a keringést, viszont fokozza a víz- és sóveszteséget. Tartózkodjon a nagy melegben a koffeintartalmú italoktól is, mert ezek ugyancsak túlpörgetik a szervezetet. A tiszta víz, a cukormentes gyümölcslevek, ízesítés nélküli natúr gyógyteák segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, egyúttal az intenzívebb izzadással a test természetes hűtését is segítik.
Amennyire lehetséges, kerülje a megerőltető testmozgást, legfeljebb a kora reggeli és az egész késő délutáni-esti órákra szorítsa a kerti munkát vagy a sporttevékenységeket - és még ilyenkor se feledkezzen meg a folyadékpótlásról. A nap nagyobb részében igyekezzen árnyékos helyre húzódni, megelőzendő a napszúrás és a hőguta tüneteinek megjelenését.
Fogyasszon minél több könnyű ételt, zöldségféléket, salátákat, a zsíros, nehéz ételek ugyanis nemcsak az emésztést nehezítik meg, de mivel elvonják a szervezet energiáit, a hőérzetet is jelentősen emelik. Ha pedig fejfájást, szédülést, rosszullétet érez, gyorsul a szívverése, esetleg a környezetében - akár az utcán is! - valaki elájul, azonnal értesítse a mentőket!