Az amerikaiaknál már biztosan
A legfiatalabb fehér generáció már kisebbségbe került
Az Egyesült Államok történelmében először fordul elő, hogy a nem fehér népcsoportok száma az öt év alatti korcsoportban nagyjából megegyezik a fehérekével.
2013.06.13 20:32MTI
Az új népszámlálási adatokat a 2012. júliusi demográfiai körkép alapján tették közzé. Ezek egyértelműen jelzik, hogy a bevándorlás és különösen a spanyol ajkú (hispán) lakosság körében mért magas születési arány miatt a faji és etnikai kisebbségek száma gyorsabban növekszik, mint a fehéreké - jelentette az amerikai kormány csütörtökön. Az adatok jelentős társadalmi változásokról tanúskodnak. Az amerikai népszámlálási iroda már tavaly közzétette, hogy a fehér újszülöttek kisebbségbe szorultak.
A szóban forgó adatok szerint összességében a nem fehér lakosság 1,9 százalékkal 116 millióra növekedett, ami az Egyesült Államok lakosságának 37 százaléka. A leggyorsabban sorrendben a vegyes etnikumú csoportok, az ázsiaiak és a hispánok száma növekszik.
A jelenlegi születési adatok alapján idén vagy jövőre egyértelműen kisebbségbe kerülnek az amerikai fehérek az öt év alattiak körében - mondta Thomas Mesenbourg, a népszámlálási iroda ügyvezető igazgatója.
A kormányzat előrejelzései alapján öt éven belül már a 18 év alattiak körében is a jelenlegi kisebbségek dominálnak majd, nem sokkal később pedig az amerikai fehér össznépesség abszolút számokban is csökkenni kezd - a második világháború utáni egy-két évtizedben született, népes, "baby boom"-nemzedék tagjainak elöregedése miatt.
Több mint egy évszázada idén fordult elő ismét, hogy a fehér amerikaiak körében a halálozások száma meghaladta a születések számát. A fehér lakosság jelenlegi - csekély - növekedése pedig az európai bevándorlásnak köszönhető.
A demográfiai változások máris komoly politikai vitákat eredményeznek, például arról, hogy mennyiben lenne szükség az egyetemi felvételiknél alkalmazott etnikai alapú, pozitív diszkrimináció helyett jövedelemalapú súlyozást bevezetni. A legfelsőbb bíróság ebben a hónapban hoz döntést a kérdésről.
Az Egyesült Államokban az 1970-es évek óta nem látott mértékben megnőtt a szakadék a szegények és gazdagok között, ami a középosztály számára egyre nehezebbé teszi a lecsúszás elleni küzdelmet.