Először végeztek ilyen beavatkozást
Beültették az első vérnyomás-szabályozó pacemakert Magyarországon
Először ültettek be vérnyomás-szabályozó pacemakert Magyarországon, a műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján hajtották végre. A speciális eszköz segítségével gyógyszerek nélkül csökkenthető a magas vérnyomás.
2013.06.06 11:45MTI
Az első magyar vérnyomás-szabályozó pacemakert egy 48 éves nő kapta, aki 30 éve küzd rendkívül magas vérnyomással és cukorbetegséggel. A beültetést a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese, Sótonyi Péter érsebész végezte - tájékoztatta a Semmelweis Egyetem közleményben csütörtökön az MTI-t.
A pacemakert a beültetés után három hétre indították be, és segítségével egy óra alatt sikerült az asszony korábban 200-as vérnyomását 156-ra beállítani. Ezzel a csökkenéssel azonnal a felére esett vissza a magas vérnyomással járó egészségkárosodás veszélye, így például a stroke kockázata.
A készülék a magas vérnyomás kezelésére a szervezet saját vérkeringés-szabályozó rendszerét használja. A pacemaker két részből áll: a mintegy fél centis ingerlő elektródát a nyaki verőér külső felszínére, az agy keringésszabályozó központjához ingerületeket küldő vérnyomást érzékelő idegrostokra rögzítik, a négy-öt centis telepet pedig a kulcscsont alá ültetik, amely akár 5-7 évig is működhet csere nélkül. A pacemakert és az érzékelőt a bőr alatti zsírszövetben vezetett vékony dróttal kötik össze.
Széplaki Gábor kardiológus, a szerkezetet beültető munkacsoport tagja a pacemaker beállításával kapcsolatban elmagyarázta, hogy az ideget elektronikusan, apró impulzusokkal távirányítással ingerlik, így "csapják be" a szervezetet, amely erre vérnyomás-csökkenéssel reagál.
A beteg az azonnali eredményt szinte el sem hitte, azt mondta, a gyógyszerek szedése mellett is évtizedek óta 200 körüli a vérnyomása, korábban volt már koszorúér-szűkülete és átesett egy szívinfarktuson is. Egy hónap múlva kell kontrollra visszamennie, akkor a tervek szerint tovább csökkentik a vérnyomását.
A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika az úgynevezett nem gyógyszeres terápiák legnagyobb regionális központja, évente 1700 szívritmus-szabályozó eszközt ültetnek be. A most beültetett eszköz elsősorban azokon a magas vérnyomásban szenvedő betegeken tud segíteni, akik nem reagálnak a gyógyszeres kezelésre. Ma Magyarországon a csaknem két és félmillió hipertóniás beteg 5-10 százaléka ilyen, az ő esetükben a legnagyobb kockázat a stroke.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06