34-ről 46 százalékra emelkedett
Az Európai Unióban a legnagyobb a társadalmi elégedetlenség kockázata
Az Európai Unióban a legnagyobb a társadalmi elégedetlenség kockázata az egész világon - állapította meg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) hétfőn közzétett éves jelentésében.
2013.06.03 17:56MTI
A sztrájkok és az utcai demonstrációk száma a legtöbb országban emelkedett a pénzügyi válság 2008-as kezdete óta.
Az elégedetlenség kockázata azonban az EU 27 tagállamában a legmagasabb: a 2006-2007-re becsült 34 százalékról 46 százalékra emelkedett 2011-2012-re.
Az ILO jelentése szerint a leginkább érintett országok közé tartozik Ciprus, Csehország, Görögország, Olaszország, Portugália, Szlovénia és Spanyolország.
Az ENSZ-ügynökség szerint a fokozódó feszültségek háttérében a gazdasági válság miatt hozott politikai intézkedések és azok társadalmi kihatásai állnak.
A jelenlegi komor gazdasági kilátások mellett egyre kevesebb ember lát lehetőséget arra, hogy jó munkát találjon, és javuljon az életszínvonala. Csökkent a társadalmi elégedetlenség kockázata viszont Latin-Amerikában - ahol a kormányzatok a foglalkoztatást serkentő intézkedéseket tettek -, valamint Fekete-Afrika növekvő gazdaságaiban, Kelet- és Délkelet-Ázsiában, illetve Ázsia csendes-óceáni térségében.
Az ILO jelentése összeállításakor az egyes országok gazdasági növekedésére, munkanélküliségére, államadósságára, az emberek jövedelmére, illetve a jövedelmi egyenlőtlenségekre vonatkozó adatokat vette alapul, vagyis azokat a tényezőket, amelyek hatással vannak a társadalmi feszültség szintjére.
A kormányzatok megszorító intézkedései az utóbbi években a jövedelmi egyenlőtlenségek fokozódását vonták maguk után: a középosztályhoz tartozók bevételei sok helyen csökkentek, míg a magas jövedelműek fizetései még tovább emelkedtek - mutatott rá az ILO.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet szerint a munkanélküliségi ráták az egész világon növekedni fognak. Az EU-ban és más fejlett országokban a munkanélküliség várhatóan csak 2018-ra állhat vissza a válság előtti állapotra.
Kapcsolódó írások:
- Forma-1: egyoldalú gumiháború, kritika a Pirellinek
- Nem vicc! Vádat emelnek a mormotameteorológus ellen
- Hamilton még jobb hétvégében bízik
- Felgyújtották az egyiptomi kormánypárt irodáját Iszmailíjában
- A Facebook használata irigységet és elégedetlenséget válthat ki
- Elégedetlenek lehettek elsőre - még egyszer kirabolták
- Peking elégedetlenségét fejezte ki Clinton japánt támogató megjegyzése miatt
- Az amerikai fegyverlobbi elégedetlen az egyeztetéssel
- A kínaiak is elégedetlenek az életükkel
- A szakszervezetek elégedetlenek az új Munka törvénykönyvével