Pszichózis esetén kizárt hallucinogén alkalmazása
A varázsgomba spirituális hatása egy éven túl is tarthat
A pszilocibint tartalmazó, úgynevezett mágikus gombák "spirituális" hatása egy éven túl is tart, és segíthet azoknak, akik halálos kórral vagy addikcióval küzdenek - közölték amerikai kutatók kedden.
2008.07.02 14:23MTIA kutatók szerint eredményeik azt is igazolják, hogy kellő ellenőrzés mellett önkénteseken biztonságosan tesztelhetők pszichoaktív szerek. 2006-ban Roland Griffiths, a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem munkatársa és kutatócsoportja pszilocibint adott 36 önkéntesnek, majd kikérdezték őket élményeikről. Legtöbben misztikus vagy spirituális tapasztalatokról számoltak be, és pozitívan értékelték.
Több mint egy évvel később többségük azt mondta, hogy az élmény növelte jó érzéseiket vagy az élettel való elégedettségüket - írják a szerzők a Journal of Psychopharmacology című orvosi szakfolyóiratban megjelent tanulmányukban. "A pszichológiai kutatások során ritkán kapunk egyetlen laboratóriumi eseményről ilyen tartós pozitív visszajelzést" - mondta Griffiths, akinek munkáját az Egyesült Államok kábítószer-visszaélésekkel foglalkozó nemzeti intézete támogatta (National Institute on Drug Abuse). Míg a pszilocibin széles körben tiltott világszerte, az Egyesült Államok több állama és egyes országok szemet hunynak afelett, ha az őslakosok vallási szertartásaikon használják.
A hallucinogének alkalmazási területeit alaposan át kell gondolni a kutatók szerint. Végállapotú betegeknél, vagy mély depresszióban lévő pácienseknél, addikcióval küzdő embereknél tartják elképzelhetőnek orvosi javallatra történő használatát. Pszichózis vagy más komoly mentális rendellenesség kockázata esetén nem szabad hallucinogént adni - mondták a kutatók.
A 36 önkéntesből, aki pszilocibint kapott az egynapos teszt során, 22 számolt be misztikus tapasztalatról a kérdőívben. 14 hónap elteltével 21-en még mindig pozitívan értékelték az élményt. A résztvevők 58 százaléka élete öt legjelentősebb tapasztalata közé sorolta a kísérlet alatt átélteket.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06