Tünetek mögött lelki okokat is lehet keresni
A stressz és az allergia összefüggése
A parlagfű virágzásának közeledtével egyre többen fordulnak orvoshoz segítségért, hogy a szénanáthás, asztmás, esetenként ekcéma kialakulásával járó allergiás tüneteket megfelelően kezelhessék. A gyógyszeres kezelés eredményét stresszoldással növelhetjük.
2008.06.25 10:00orvostkeresek.huAz allergiás panaszok megjelenésében, fokozódásában az egyéni hajlam mellett a testet-lelket érő környezeti hatások (pl. stressz), továbbá a személyen belüli pszichés tényezők (pl. stresszre adott reakció intenzitása) játszanak jelentős szerepet. Az általánosan elterjedt gyógymód az olyan tüneteket, amelyek a testen keresztül fejeződnek ki, orvosilag, medikalizálva közelíti. Ha az allergiás személyben felmerül, hogy a tünetek rosszabbá válása összefügghet negatív érzelmi hatással járó eseményekkel, a szokásos szakorvosi ellátás során legtöbbször idő hiánya miatt ez figyelmen kívül marad.
A beteg megoldáskeresése a válaszmodellhez idomulva fokozatosan medikalizálódik, a tünet egyre inkább kikerül a kapcsolati és környezeti összefüggésből, amely végül kijavítandó biológiai hibává laposodik. Ha a panaszok egyre erősebb gyógyszerek és egyre több életviteli megszorítás mellett sem enyhülnek, az allergiás beteg úgy érezheti, hogy betegsége felett elvesztette a kontrollt, kialakul a betegségével kapcsolatos tehetetlenségérzés, végül beletörődik, és tartósan lehangolttá válik.
Érthető módon a megoldást a környezettől, illetve a környezeti tényezők megváltoztatásától reméli. Mivel az okként feltételezett környezeti tényezők (pl. pollenszennyezettség) befolyásolásának lehetősége általában túlnő az egyén kompetenciáján, a kiszolgáltatottság érzése, a kontroll hiánya fokozza a betegséggel járó stresszt. Kevesen jutnak el arra a következtetésre, hogy tüneteik mögött lelki okokat is figyelembe vegyenek, hiszen a felismerés alapvető önértékelési fordulattal járna.
Nehéz elfogadniuk, hogy panaszaik fokozódásában személyesen is felelősek lehetnek. Pedig ennek belátása annak az egyszerű ténynek a felismerésével járna, hogy ha részesei vagyunk az okoknak, akkor változtatni is tudunk rajta. Mégpedig azért, mert az egyén és a környezet kölcsönhatásában a legkönnyebben befolyásolható tényező saját magunk és a problémához való hozzáállásunk, vélekedésünk lenne. Elvileg legkönnyebben gondolatainkon tudunk változtatni, hiszen ahhoz még fizikai aktivitás sem szükséges.
Ha pedig hatással vagyunk gondolatainkra, egyben érzelmeinket és viselkedéses válaszainkat is szabályozni tudjuk, úgyanígy szervezetünk stresszre adott reakciójának intenzitását is. Kiscsoportos stresszkezelő készségfejlesztő tréning, vagy relaxációs technikák (pl. autogén tréning, jóga) elsajátítása ma már bizonyítottan hatékony eszköze az allergiás panaszok csökkentésének is és kiegészítő gyógyító eljárás tud lenni a betegség kezelésében.
Tóth Krisztina pszichológus
www.allergiakozpont.hu a Prima Medica Egészségközpontok tagja
Tudja meg, hogy Önnél mekkora szerepet játszik a stressz allergiás tünetei megjelenésében! Töltse ki a Budai Allergiaközpont honlapján elérhető kérdőívet, melyet Tóth Krisztina pszichológus kiértékeli, s Önnek egy személyes konzultáció keretében visszajelzést ad.