Minden negyedik ember bőrproblémával küzd
Ártalmas testápolás
A különböző kozmetikumok feladata elvileg bőrünk táplálása, védelme - egyszóval: ápolása - lenne... Lenne, merthogy az általuk okozott bőrproblémák ma minden negyedik embert érintik. Sokszor úgy, hogy nem is tudják, miért és mitől van panaszuk...
2008.06.09 15:39ideal.huAz utolsó csoportba tartozó antioxidánsok közül mindössze kettő feketelistás, ám ezek éppen elég nagy bajt tudnak okozni. Ezek az anyagok - ahogy nevük is utal rá - az oxidációs folyamatot gátló vegyületek. Ezzel nem is lenne baj, ám a BHT (butylhydroxytoluol) és a BHA (butylhydroxyanisol) allergén hatásán kívül átalakítják az immunrendszert és magzatkárosítók.
Bőrgyulladás, furunkulus, szervkárosodások...
Igaz, a szappan már régen kiment a divatból, azért néhány érvet érdemes megemlíteni mellette a tusfürdőkkel szemben. Bizonyára mindenkivel előfordult már, hogy hiába fürdött mindenféle krémes, extra hidratálószerrel, bőre egyre szárazabb lett, és esetleg ekcéma, szőrtüszőgyulladás is kialakult rajta. A száraz bőr valóban nemcsak esztétikailag kifogásolható, de nagyon sok bőrbetegség alapja is. A tusfürdők, testápolók a bőr savasságát nem változtatják meg, nem puhítják azt, ellenben a szaruréteg megvastagodhat, a kis mélyedésekből kinövő szőrnek útját állják, mivel eltömítik a nyílásokat.
Ez a folyamat az alapja sokszor a fájdalmas és csúnya furunkulusoknak a lábon, amire mind több nő panaszkodik. Ráadásul e szerek állandó, egyre sűrűbb használata miatt a fontos vízmegtartó anyagok is kioldódhatnak a bőrből, ami szintén a szárazsághoz vezet. A habzás eléréséhez - ami nem jelent egyet a tisztítóerővel - a tusolókon kívül sodium lauryl és laureth sulfate-ot kevernek a samponokba, a fogkrémekbe is. Mindkettő erősen szárít, és rákkeltő nitrátok, valamint dioxidok keletkezéséhez járul hozzá.
Az első esetében kutatások rámutattak, hogy allergén tulajdonságai mellett a légzőszervekbe, az agyba, a májba, a szembe és a szívbe kerülve maradandó károsodást okozhat. Nem véletlenül írják rá a gyártók az ilyen alkotórészt tartalmazó termékeikre: "Ha szembe kerül, vagy lenyeljük, bő vízzel öblögetni kell, szükség esetén forduljunk orvoshoz!" A szemre a gyerekeknél legveszélyesebb, gátolja normális fejlődését, felnőtteknél szürke hályogot okozhat.

Kezünkben a megoldás!
Mivel a gyártók évről évre új anyagokkal rukkolnak elő, szinte ellenőrizhetetlen, mit tartalmaznak testápoló szereink. Mégsem szükségszerű, hogy a problémáról egyszerűen inkább ne vegyünk tudomást, vagy tanácstalanul álldogáljunk a boltok polcai előtt az összetevőket böngészve. Válasszunk olyan terméket, aminél kizárt a vegyi anyagok jelenléte! Persze ebben is ott az allergiás reakció lehetősége, de jóval kevesebb.
A biotermékek ma már megfizethető áron elérhetőek, még az is előfordulhat, hogy egy áron a megszokott kencékkel. Legrosszabb esetben is 20-30%-kal drágábban találhatunk egészségünkre ártalmatlan árucikkeket, melyek még jobban is ápolnak, mint elődeik. A jó választáshoz fontos tisztában lennünk az elnevezésekkel! A nyereségvágy attól sem riasztja vissza a gyártókat, hogy természetes címkével hirdessék - akár régi, megújult csomagolású - termékeiket. (Ráadásul a fito- és natúr-előtag a legtöbb esetben a növényi kivonatra utal.)
A látszat tehát néha csal, éppen ezért hoztak létre különböző minősítéseket. Ilyen többek között a BDIH (német), ECOCERT (francia), Biokontroll (magyar). Ezek törvényi szabályozás alapján állapítják meg egy-egy termékről, hogy megfelel-e a bio, vagyis az "ellenőrzött természetes kozmetikum" elvárásainak, melynek kritériumai a következők:
— A felhasznált növényi alapanyagok ellenőrzött biotermesztésből származnak.
— Állati eredetű anyagaikat csak ökológiai tartásban élőkből vonják ki.
— Szervetlen só és ásványi anyag - kevés kivételtől eltekintve - engedélyezett.
— Emulgeálószerek és tenzidek csak természetes anyagokból nyerve használhatók fel.
— Tilos szintetikus színezékek, illetve illatanyagok; ethoxilált alapanyagok, paraffin és kőolajszármazékok alkalmazása.
— Külön szabvány - ISO 9235 - rendelkezik a természetes illatanyagok felhasználási módjáról.
— Nem engedélyezett radioaktív besugárzás (csírátlanításra), állatkísérlet, génmanipuláció.
És ami talán a legfontosabb: az előbb felsoroltakat mindig független, semleges intézet végzi, és megfelelés esetén saját védjegyével dokumentálja.
![]() | [2/2] | |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06