Átlagosan 2 ppm-mel
Rekordszintű volt az üvegházgázok légköri koncentrációja tavaly
Rekordszintű volt a klímaváltozásért felelős üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának mértéke tavaly.
2012.11.20 15:19MTIA szén-dioxid - az emberi tevékenység során felszabaduló elsődleges üvegházhatású gáz - légköri koncentrációja az előző évtizedben tapasztalt ütemben növekedett 2011-ben is, elérve a 390,9 ppm (milliomod térfogatrész) szintet, amely 40 százalékkal magasabb az iparosodás előtti állapotnál. A légköri szén-dioxid-koncentráció értéke átlagosan 2 ppm-mel növekedett az utóbbi tíz évben.
A jelentés szerint a fosszilis alapú tüzelőanyagok az elsődleges forrásai annak a hozzávetőlegesen 375 milliárd tonna szénnek, amely az 1750-ben kezdődött iparosodás óta a légkörbe került. A WMO főtitkára, Michel Jarraud szerint a szén-dioxid évszázadokon keresztül a légkörben marad, tovább erősítve a bolygó felmelegedését.
"Már most szemtanúi lehetünk, ahogy a légkörben lévő szén-dioxid feloldása révén az óceánok egyre savasabbá válnak, komoly fenyegetést jelentve ezzel a víz alatti táplálékláncra és a korallzátonyokra nézve" - hangsúlyozta a közleményben. A második legfontosabb, hosszan ható káros gáznak számító metán légköri koncentrációja folyamatosan emelkedett az elmúlt három évben, elérve a rekordot jelentő, nagyjából 1813 ppb (milliárdod térfogatrész) értéket, vagyis az iparosodás előtti szint 259 százalékát.
A 2007 előtti hét évben a légköri metán-koncentráció értéke - eddig ismeretlen okokból - stagnált. A dinitrogén-oxid (kéjgáz) légköri koncentrációjának növekedése szintén felgyorsult: a 2011-ben mért 324,2 ppb érték az iparosodás előtti szint 120 százaléka. Százéves időintervallumot tekintve a kéjgáz globális éghajlatra gyakorolt hosszú távú hatása mintegy 298-szor nagyobb a szén-dioxidénál.
Az ENSZ meteorológiai szervezeteként működő WMO szerint a fosszilis alapú tüzelőanyag-használathoz, az erdőirtáshoz, az intenzív mezőgazdasági termeléshez és hasonló emberi tevékenységekhez köthető három gáz kibocsátása 30 százalékkal növelte a globális éghajlatot sújtó melegedési hatást 1990 és 2011 között.
A Meteorológiai Világszervezet (WMO) éves jelentése szerint a légkörben kisebb mértékben előforduló üvegházhatású gázok - kén-hexafluorid, klórozott-fluorozott szénhidrogének (HFCF-k) és fluorozott szénhidrogének (HFC-k) - mennyisége is gyorsan növekedett 2011-ben, míg a halogénezett szénhidrogének (CFC-k) koncentrációja csökkent.