Kémia

Miért szeretik a férfiak a melleket?

A szakértők úgy vélik, végre megtalálták a választ a jó öreg kérdésre: miért rajonganak a férfiak a női mellekért?

2012.10.09 08:14ma.hu

Larry Young és Brian Alexander szerint a mellmánia a csecsemőkori szoptatás alatt jelentkező hormonnak köszönhető, többek között ezt a témát is feldolgozta a szerzőpáros frissen megjelent, A kémia közöttünk: a szerelem, a szex és a vonzás tudománya című kötetében.

A férfiak vonzalma a női mellekhez meglehetősen egyedi a természetben. Egyedül az embereknél fordul elő, hogy a nőstények melle a terhességtől függetlenül, a pubertás alatt nőni kezd, és szintén az ember az egyetlen faj a Földön, ahol a mellek szerepet kapnak a szexualitásban. A felmérések szerint a nők nagy része élvezi, ha a partnere a melleit izgatja, különösen a mellbimbókat.

A férfiak pedig szívesen teszik ezt. A férfimagazinok, a több millió felnőtt tartalmú weboldal és 10.000 évnyi művészet bizonyítja, hogy a férfiak rajonganak a cicikért. És ez nem tanult, hanem genetikai dolog. Olyan mélyen bevésődtek a mellek a férfiak agyába, hogy a kutatók szerint már a mellekhez kapcsolódó dolgok - például egy melltartó - látványának hatására is képesek rossz döntéseket hozni.

Egy kísérletben választási lehetőséget ajánlottak fel a résztvevőknek, vagy egy kevés pénzt kapnak azonnal, vagy valamivel többet később. A klasszikus “késleltetett jutalom” kísérlet során a résztvevők egy része egyházi műsorokat, a másik része lenge ruhában lévő vonzó nőket felvonultató filmet nézett. Azok a férfiak, akik női melleket néztek, sokkal gyakrabban választották az azonnali jutalmat a későbbi nagyobb haszonnal szemben.

Az eredményekből valószínűsíthető, hogy az agy “jutalommal” összekapcsolt részei, az örömközpont, és a célorientáltságért felelős területek elnyomták az elme felelősen gondolkodó részeit, főleg a prefrontális kérget. A hormonok aktiválták a jutalom és motivációs központokat, emiatt férfiak a kevesebb pénzt választották.

Arra, hogy ez miért van így, több hipotézis is létezik. Egyesek szerint a nagy mellek azt jelezték a férfiaknak, a nő egészséges és megfelelő anya lehet belőle. De a férfiak nem annyira válogatósak szexpartnereik tekintetében, ráadásul, ha a szex elsőszámú célja a génjeink továbbörökítése, sokkal több értelme van minél nagyobb számú nőt megtermékenyíteni, függetlenül attól, hogy úgy néznek-e ki mint a Baywatch főszereplői.

A két szakember szerint csak egyetlen neurológiai magyarázat létezik, ez pedig az anya és az újszülöttje közötti szoros köteléket elősegítő agyi mechanizmus.

„Mikor egy nő életet ad gyermekének, újszülöttje bonyolult folyamatokon keresztül, kezével és szájával veszi rá édesanyja melleit a tej termelésére. Ezek az ingerek ugyanis jeleket küldenek az idegek mentén az agyba, mely során oxytocin termelődik a hipotalamuszban, a vegyület ezek után beindítja a simaizmokat a nő mellében, melynek eredményeként megindul a tej, a kisbaba pedig jóllakik” – részletezték a szerzők.

De az oxytocinnak más hatása is van. Mikor a baba kiváltja a hormon termelődését, az anya figyelme teljes mértékben a gyermekre irányul. A csecsemő válik a legfontosabb dologgá a világon. Az oxytocin a dopaminnal karöltve belevési a baba arcát, illatát és hangját az anya jutalomközpontjába, ezáltal a szoptatást jó érzéssé varázsolva. Ez a kötődés pedig - túl azon, hogy a legszebb emberi kapcsolat - akár örökké tarthat.

Egy másik emberi furcsaság, hogy mi egyike vagyunk azon kevés fajoknak, akik egymás felé fordulva, egymás szemébe nézve élnek nemi életet. Az emberi szexualitásnak ez a furcsasága valószínűleg azért alakult ki, hogy kihasználja az anya-gyermek kötődést annak érdekében, hogy segítse a szeretők közötti kapcsolat megerősödését.

„Mikor egy férfi megérinti, masszírozza, vagy harapdálja a nő mellét, ugyanazokat a folyamatokat indítja el, mint amik a szoptatás alatt zajlanak le. Az oxytocin hatására az agy figyelme a partner arcára, illatára és hangjára terelődik. A mellcirógatás hatására termelődő oxytocin, valamint az előjáték és a szemtől szembeni szex eredményeként megjelenő dopamin-löket segít összekapcsolni a szerető arcát és szemét a kellemes érzéshez, kötődést hozva létre a nő agyában.”

Tehát nincs semmi elítélendő a férfiak mell-imádatában, hiszen az egy tudatalatti evolúciós ösztönzés az, ami megpróbálja aktiválni az erős kötődési áramköröket, hogy segítsenek szerető, gondoskodó kapcsolatot létrehozni.

De Young és Alexander elmélete nem feltétlen igaz minden férfi esetében, hiszen az erősebbik nem képviselői között akad olyan is, aki egyáltalán nem indul be a női mellektől – mondja Fran Mascia-Lees, a Rutgers Egyetem antropológusa. „Mindig érdeklődve figyelem, amikor az evolúciós biológusok egy általános okkal magyaráznak egy viselkedést vagy érzelmet, de hol marad a kulturális különbözőség?”

Egyes afrikai kultúrákban, például, a nők nem fedik el melleiket, és a férfiak nem úgy tűnnek, mintha állandóan be lennének gerjedve. De Young szerint a fedetlen keblek naphosszat történő bámulása sem írja felül a vonzás szabályát, de tény, hogy antropológiai szempontok alapján még nem készült ilyen jellegű kutatás.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.