Új radioaktív gyógyszerkészlet Medi-Radiopharmától
Minden eddiginél precízebb urológiai diagnosztika
A vese és a vizeletelvezető rendszer megbetegedéseinek, működésének vizsgálatára szolgáló izotópos készlet létrehozásába fogott új, Bátonyterenyén felépített kutatóközpontjában a magyar Medi-Radiopharma Kft. A közel 60 százalékos, mintegy 157,6 millió forintos uniós támogatással induló projekt eddig ismeretlen lehetőségeket nyit az urológiai diagnosztikában.
2012.09.13 11:00ma.huMegkezdte a munkát a Medi-Radiopharma Kft. új kutató-fejlesztő laboratóriuma Bátonyterenyén. Első munkája egy, „A vese és vizeletelvezető rendszer megbetegedéseinek kimutatására alkalmas radioaktív gyógyszer előállítására szolgáló készlet kifejlesztése”, amely az év elején indult többéves projekt után kimagasló precizitású non-invazív diagnosztikai eszközt ad a nukleáris medicina és urológus szakemberek kezébe. Segítségével nemcsak a betegség mibenlétét lehet megállapítani, de az alkalmazott kezelés eredménye is követhető.
A kutatás az alapoktól jut el a kész eszközkészletig. Első lépésben szintetizálják a referenciapreparátumnak nevezett gyógyászati minőségű alapanyagot, amit azután egy gyógyszer-alapanyaggyártó készít el nagyobb mennyiségben. Ezt követően meghatározzák a diagnosztikai készlet ideális összetételét és ellenőrzik az anyag radiokémiai stabilitását, tárolhatóságát, sugárterhelését és azt, hogy milyen hatásfokkal jelzik ki a műszerek.
Ezután laboratóriumi patkányokon és kutyákon próbálják ki az új anyag eloszlási és kiürülési tulajdonságait. Az állatkísérleteket jelenős izotópdiagnosztikai tapasztalatokkal rendelkező szak-állatorvosok végzik, akik már a tesztelés alatt az összes vizsgálati eredményt felhasználják a beteg állatok gyógyításához. Az állatok gyógyítása az előfutára a humángyógyászati alkalmazásoknak.
Az összes vizsgálati eredmény birtokában kezdődhet el az engedélyezési procedúra, ahol ellenőrzik a kísérletek eredményét és megállapítják, hogy a készítmény megfelel-e az érvényes európai előírásoknak. Ha ez a fázis is megnyugtatóan zárul, egyszerre öt európai országban nyújtják be az engedélyekhez szükséges regisztrációs dokumentumokat.
A várhatóan több cikluson át tartó radioaktív gyógyszerkutatási program „első lépcsője” munkahelyet is teremt a környezetben élő, megfelelő képzettségű szakemberek számára, amelyet az Európai Unió a GOP -1.1.1-11-2011-0021 pályázati kód alatt közel 60 százalékos, 157,6 millió forintos támogatásban részesített.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06