Jobb életminőség a rákbetegeknek!

Elsorvasztják a daganatok érhálózatát

A tumorok tápanyagellátásának gátlásával fejti ki hatását az Év Gyógyszere Díjjal elismert onkológiai terápia, amelyet egyelőre négy daganattípus meghatározott stádiumaiban vethetnek be a rákbetegség ellen, hogy ezzel késleltessék az állapotromlást és hosszabb ideig jobb életminőséget biztosítsanak a rákbetegeknek.

2008.05.27 11:56rakgyogyitas.hu

Nincs univerzális rákgyógyszer

Mivel nem létezik univerzális rákterápia, az érfejlődés gátlása sem alkalmazható mindenkinél: a terápiát a világszerte folyó klinikai kutatások eredményeit értékelve kezdetben egyes vastagbélrákos és végbélrákos betegeknél vetették be, ott a kezelés mára az onkológiai rutin része. Immár egyes áttétes emlőrákok és előrehaladott vesedaganatok előfordulása esetén is alkalmazható a terápia, amelyet legutóbb az előrehaladott kissejtes tüdőrák kezelésében is engedélyeztek.

Utóbbi betegségeknél nem automatikusan adható a készítmény, egy méltányossági eljárás során a kórtörténet áttekintését követően az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szakmai bizottsága dönt a finanszírozásról. Miként az egyes betegségek természete nagyon különbözik egymástól, úgy a terápia hatékonysága is változó. Kérdéses, hogy kinél bizonyul hatásosnak, illetve mennyivel növeli meg a betegség rosszabbodásáig (progressziójáig) eltelő időt, valamint a teljes túlélést – a bélrákok, emlőrák és veserák esetében ez hosszabb időszak, a tüdőráknál rövidebb.

– Minden biológiai terápia nagy kérdése: a célba vett tumor reagálni fog-e a terápiára vagy nem? – fogalmazott Kerpel-Fronius Sándor, a Semmelweis Egyetem Farmakológiai és Farmakoterápiás Tanszékének professzora. Úgy folytatta: az alapkutatásoktól legalább 10-15 évnek kell eltelnie addig, amíg egy új vegyületet a klinikai praxisban biztonsággal lehet alkalmazni.

Nincs módszer, amivel előre meg lehetne mondani, hogy mely tumornál lesz hatásos egy terápia, s melyiknél nem, nincs biztos faktor, amire számítani lehetne: ami elméleti alapon jól kombinálható és preklinikai koncepcióként helytállónak tűnik, azt sok esetben a klinikai gyakorlat nem igazolja vissza. Ráadásul a terápiára kezdetben érzékeny tumor is válhat időközben ellenállóvá (rezisztensé), amikortól a kezelés már nem hatásos.

prev[2/3]next
  1. 1. oldal
  2. Nincs univerzális rákgyógyszer
  3. Citotoxikus és citosztatikus kezelések

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.