Tesztelje magát: támad a májmoly vírus!
Minden tizenkettedik ember fertőzött
A hepatitis korunk egyik legveszélyesebb betegsége. Mégsem fordítunk rá olyan figyelmet, mint az AIDS-re. A Hepatitis Világszövetség (The World Hepatitis Alliance) adatai szerint a világon minden tizenkettedik ember hepatitis B vagy C fertőzött.
2008.05.22 14:20ma.huÁlljon itt néhány tény a hepatitis B és C betegséggel kapcsolatban. Több mint félmilliárd hepatitis B és C fertőzött él a világon, többségük nem is tud a betegségéről.
Ezek a vírusok tízszer könnyebben terjednek, mint a HIV. A kétféle hepatitis évente több mint másfél millió ember halálát okozza. A hepatitis B ellen egyébként létezik védőoltás, amellyel akár egész életre szóló védettséget lehet szerezni. Magyarországon 1999 óta kötelezően oltják a 14 éves korosztályt, ugyanakkor a szexuálisan aktív, sokat utazó felnőttek többsége védtelen a veszélyes fertőzéssel szemben. A hepatitis C ellen sajnos nincs oltóanyag, így a fertőzés ellen odafigyeléssel lehet védekezni. Mostanra tisztázta a tudomány a „májmoly vírus" (hepatis-C vírus) terjedésének pontos útjait.
A vírus éveken át, sőt hosszú évtizedeken keresztül észrevétlenül pusztíthatja a májat. A máj gyulladása ugyanis nem jár fájdalommal, a máj tartalékainak eltűnése még semmilyen panaszt nem okoz. Májunk 70-80 %-a elpusztulhat anélkül, hogy panaszok jelentkeznének. A hepatitis-C vírus a máj sejtjeinek pusztulását okozza (szakszóval: molyrágás-nekrózis), ezt követi a kötőszövetes átalakulás. Ha a májsejtek helyét már kötőszövet foglalta el, nincs segítség: a kötőszövet összehúzódása, a májzsugor vagy a májrák kialakulása már visszafordíthatatlan betegségek.
Időben felismerve viszont a betegség gyógyítható, a vírus a szervezetből kiirtható, így a fertőzőképesség is megszűnik, sőt a rák kialakulását is megelőzhetjük. Az idült vírushepatitisek (B, C, és D hepatitis) hazánk lakosságának kb. 1%-át, mintegy 100.000 egyént érintenek – ezzel az alkohol okozta májbetegség után a májbetegség miatti halálozás második leggyakoribb okozói. Az időben felismert, visszafordíthatatlan májkárosodással még nem járó esetek több mint felénél a betegség gyógyítható.
A fel nem ismert, nem kezelt, vagy kezelésre nem reagáló betegeknél évtizedek alatt májzsugorodás, egy részüknél májrák alakulhat ki. A hepatitis B vírus elleni hatékony védőoltásban hazánk lakosságának csak kis százaléka részesült.
A vírushepatitisek szűrésére hatékony, nem költséges laboratóriumi vizsgálatok állnak rendelkezésre. Nemzetközi és hazai ajánlások alapján fokozott veszélyeztetettség miatt – a jenleg is szűrt vagy vizsgált csoportok mellett – szűrővizsgálat végzése javasolt azoknál, akik 1987 előtt vérplazma készítményt kaptak (különösen a hemophiliások), akik 1992 előtt transzfúzióban részesültek, akik bármikor intravénás vagy felszippantható kábítószert használtak, akik több szexuális partnerrel tartanak kapcsolatot (különösen a homoszexuális kapcsolatot létesítők), akik testékszert viselnek vagy akupunktúrás kezelésben részesültek, akiknek házastársa vagy édesanyja hepatitisvírussal fertőzöt.
Kapcsolódó írások:
- A hepatitis betegek világnapja - a HCV fertőzésnek van nagyobb jelentősége
- Hepatitis világnap - gyakran sérülnek a betegek emberi jogai
- Hepatitisz vírus palackozott ivóviztől?
- Tömeges hepatitisz és AIDS-fertőzés gyanúja Las Vegasban
- Születésnapi koccintás után hepatitisz elleni védőoltás celebeknek
- Hatékony a hepatitisz B új gyógyszere
- Izzadtsággal is terjed a Hepatitis B
- Koreai múmiákkal a hepatitis B ellen!