Képzett emberek nélkül nincs fejlődés

Szükséges a tanulás egy életen át?

Az egész életen át tartó tanulás szükségessége a versenyen alapuló gazdaságból következik, hisz abban egyszerre nem csak egymás barátai, de versenytársai is vagyunk - jelentette ki dr. Zachár László a MindenTanulás televíziós sorozat égisze alatt megrendezésre került sajtónyilvános kerekasztal-beszélgetésen.

Szakértők beszélgettek az egy életen át tartó tanulásról képgaléria

2008.05.21 17:30ma.hu

"Az egész életen át tartó tanulás szükségessége a versenyen alapuló gazdaságból következik, hisz abban egyszerre nem csak egymás barátai, de versenytársai is vagyunk" - jelentette ki dr. Zachár László a MindenTanulás televíziós sorozat égisze alatt megrendezésre került sajtónyilvános kerekasztal-beszélgetésen.

A részt vevő négy szakértő: dr. Fábri György, dr. Kandikó József, dr. Rechnitzer János és dr. Zachár László - bár különböző terület képviselői - egyetértett abban, hogy a lakosságot a regionális munkaerő-piac követelményeinek megfelelő szakképzés megszerzésére kell sarkallni. Kandikó kiemelte, hogy a folyamatos továbbképzés nem csak az egyén, de a vállalatok és az egész társadalom érdeke is.

Dr. Zachár László, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet (NSZFI) főigazgató-helyettese elmondta, hogy vannak olyan kompetenciák, amiket a piacgazdaság törvényei minden munkavállalótól megkövetelnek, legyen akár cukrász vagy mérnök a mestersége.

A szaktudás mellett ezek közé sorolható az általános műveltség, a nyelvismeret, az együttműködési készség, a jó fellépés, valamint a kezdeményező készség, mely képességeket csak folyamatos fejlődés, tanulás útján lehet elsajátítani vagy naprakészen tartani.

Az egész életen át tartó tanulás tehát a piacképesség, a boldogulás záloga, ezért Zachár szerint "a hazai felnőttképzési rendszert ismernie kell mindenkinek, vagyis azt, hogy hol tanulhatok, mit tanulhatok és milyen juttatási rendszer támogatja azt."

Abban Zachár, a MindenTanulás sorozat szakmai felügyelője és dr. Rechnitzer János, a Szent István Egyetem dékánja és a Magyar Tudományos Akadémia Regionális Tudományos Bizottságának elnöke is egyetértett, hogy a diákok érdekében támogatni kell a pedagógusok továbbképzését.

A technológia világában fontos, hogy az oktató lépést tudjon tartani nebulóival, hisz a modern tanulási eszközöknek – mint az internet vagy a mobiltelefon – köszönhetően manapság a diák és a tanár egymástól is tanulhat. Ez egy olyan jellegű partneri viszony, mely harminc évvel ezelőtt nem létezett.

Dr. Fábri György, a Magyar Tudományos Akadémia kommunikációs igazgatója szerint az NSZFI tevékenységét és a Mindentudás Egyetemének szakmai tapasztalatait ötvöző MindenTanulás televíziós sorozatot pont amiatt hozták létre, hogy közérthetően tájékoztassa mind a pedagógusokat, mind a laikusokat a felnőttképzés hatékony módszereiről, valamint az egész életen át tartó tanulás fontosságáról.

Rechnitzer arra is felhívta a figyelmet, hogy „rendkívül nagy igény van arra, hogy a vállalatok is elkötelezzék magukat az egész életen át tartó tanulás mellett. A gazdasági szereplők érdekei legtöbbször prompt érdekek, tehát „ma kell nekem ennyi darab ilyen képzettségű ember”.

A felsőoktatás keretein belül ilyen tempóban ez nehezen kivitelezhető, a felnőttképzés szerkezetét viszont pont a gyakorlat-orientáltság és a vállalati igényeknek megfelelő foglalkozások jellemzik. Érdemes tehát a dolgozók képzését akár szakképzés, akár vállalati tréning formájában támogatni.

Dr. Kandikó József, a Modern Üzleti Tudományok rektora beszédében kifejtette, hogy az egész életen át tartó tanulás minden fél számára előnyös vállalkozás: a munkáltatónak, mert szakképzett alkalmazottakkal nagyobb versenyelőnyre tehet szert; a munkavállalónak, mert könnyebben boldogulhat saját régiójában és az országnak, mert így javulhat a régiók foglalkoztatási aránya, következésképpen Magyarország versenyképessége.

A MindenTanulás című ismeretterjesztő sorozat a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet és az Akadémiai Tudás-Média Zrt. közreműködésével jött létre.

A televíziós műsor célja, melyet minden kedden és csütörtökön vetít a Duna Televízió I-es és II-es csatornája, az élethosszig tartó tanulással, felnőttképzéssel, szakképzéssel kapcsolatos területek érdekességeinek és lehetőségeinek bemutatása és népszerűsítése.

A www.mindentanulas.hu weboldalon előadások, kerekasztal-beszélgetések és riportfilmek várják az érdeklődőket, a www.nive.hu weboldal pedig jó kiindulási pont annak, aki kedvet kapott a szakmai fejlődéshez.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.