A dohányzás rontja a látást
A magyar népesség 36% dohányzik
A magyarok több mint 47%-a bármely más betegségnél jobban fél látása elvesztésétől. Ennek ellenére a népesség 36%-a dohányzik, amivel látásukat is veszélyeztetik.
2008.05.21 09:24ma.huEgy nemrégiben végzett felmérés szerint, az egészség megőrzése kapcsán a megkérdezett magyarok 47,5%-a minősítette az ép látást a legfontosabbnak. 43%-uk szerint a szem nap elleni védelme a látás megőrzésének legbiztosabb módja. A válaszok között ezt követte a magas vérnyomás csökkentése (35,5%), majd az egészséges és kiegyensúlyozott étrend (16,5%).
A válaszadóknak csak egy igen kis része, 13,9% gondolta úgy, hogy a dohányzás abbahagyása hatékony eszköz lehet az egészséges látás megőrzése érdekében. Ez a tévedés azonban komoly következményekkel járhat, ugyanis tudományos kutatások kimutatták, hogy a dohányzás elősegíti a makula megbetegedését. A makula a szemnek az a része, amely a centrális éleslátásért felelős, és amely, ha károsodik, időskori makula-degenerációhoz (vagy másnéven AMD-hez), szélsőséges esetben pedig gyógyíthatatlan vaksághoz vezethet.
A fejlett országokban az AMD a gyógyíthatatlan vakság kialakulásának vezető oka a 65 év felettiek körében (35%), de a betegség korai jelei már a középkorú embereknél is jelentkezhetnek. Mivel a betegek éppen azt nem látják, amire ránéznek – ami miatt az olvasás, televíziózás, vezetés, vagy mások arcának felismerése lehetetlenné válik, a beteg gyakorlatilag megvakul -, az életminőségükben óriási hanyatlás áll be. Ennek ellenére a magyar népesség körülbelül 36%-a dohányzik – ide nem számítva még azokat, akik a passzív dohányzás káros hatásaitól szenvednek -, és kockáztatja látása elvesztését.
A dohányzás mellett az AMD kialakulására ható kockázati tényezők még az elhízás, az örökletes hajlam és a nem - mivel a betegség nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, és a nem megfelelő táplálkozás. A makula tudományos vizsgálatai kimutatták, hogy a dohányzás-mentes életmód mellett a makula pigmentsűrűségéért felelős két karotinoid, a lutein és a zeaxantin is erősíti a szem védelmét.
A legfontosabb az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítása, melynek fontos eleme a sok zöldség. Emellett az ezeket a karotinoidokat tartalmazó étrend-kiegészítők rendszeres fogyasztása hatékony kiegészítő megoldást jelenthet az idősödő emberek számára, pontosan abban az időszakban, amikor a szem természetes védekező képessége már csökken. A tanulmányból kitűnik, hogy a magyaroknak mindössze 21,7%-a van tisztában az AMD étrend-kiegészítőkkel való korai megelőzésének lehetséges előnyeiről.
Az Ocuvite® Lutein mikrotápanyag tartalmú étrend-kiegészítő, amely kiegészítő tápanyagellátást nyújt a szemnek. Lutein és zeaxantin egyedülálló kombinációját tartalmazza, emellett gazdag antioxidáns C- és E-vitaminokban, valamint cinkben és szelénben is. Az Ocuvite® Lutein fogyasztása és a megfelelő étrend, a nemdohányzó életmód, mérsékelt testmozgás és az erős napfény kerülése együttesen segít a betegség kialakulásának megelőzésében, illetve előrehaladásának lassításában.
Kapcsolódó írások:
- Miért okoz tüdőrákot a dohányzás?
- Gyors egészségügyi előnyt hoz a nőknél a dohányzás elhagyása
- Többet dohányzunk, mint a lengyelek, a csehek és a szlovákok
- Védőoltás dohányzás ellen?
- Tizenegy évesen kezdik a dohányzást és alkoholizálást az ukrán serdülők
- Kisgyerekeknek is árt a passzív dohányzás
- Hogyan okoz rákot a dohányfüst?