Bepörgünk a kevés alvástól
Hiperaktivitást okoz az alváshiány
Egy friss tanulmány szerint a jelentős alváshiány hiperaktivitásba taszíthatja az immunrendszert, az erős stresszhez hasonlító tüneteket produkálva. Mi még nem jutottunk el erre a szintre.
2012.07.06 17:30Konrád - ma.hu
Holland és angol tudósok megvizsgálták 15 egészséges férfi fehérvérsejtjét normális körülmények között és alvásmegvonás után is. A legjelentősebb változást a granulociták mutatták, amik elvesztették a nappal-éjszaka ritmus a számuk pedig megnőtt, különösen éjszaka.
Korábbi tanulmányok az alvási rendellenességeket és az alváshiányt a túlsúllyal, a diabétesszel és a magas vérnyomással hozták összefüggésbe.
Az alváshiány rosszul hat az agy azon régióira, ami meghozza a döntést, hogy mit együnk, ez ad magyarázatot a kevés alvás és a túlsúly közötti kapcsolatra.
Egy csoport egészséges felnőtt vett részt a két alkalomból álló funkcionális mágneses rezonancia vizsgálaton (fMRI), egyszer egy normális éjszakai alvás egyszer egy átvirrasztott éjszaka után.
Mindkét esetben a résztvevőknek értékelniük kellett mennyire vágynak bizonyos ételekre, amiknek a képét megmutatták miközben az agyukat figyelték. Az eredmények azt mutatták, hogy az alváshiány jelentősen rontotta a frontális lebeny aktivitását, amely terület kritikus fontosságú a viselkedésirányításban illetve a komplex döntések meghozatalában, mint amilyen annak kiválasztása mit együnk.
Tehát minden szempontból fontos, hogy a fejünkre húzzuk a takarót csak még 5 percre.