Segítség az Alzheimer-kór elleni küzdelemben?
Agysejtekké változtak a bőrsejtek a laborban
Bőrsejteket programoztak át a tudósok agysejtekké - a kutatások alapot adhat ahhoz, hogy új lehetőségek nyíljanak az Alzheimer-kór és egyéb agyi betegségek kezelésében.
2012.06.08 16:55ma.huAmerikai kutatók kezdetleges agysejtek alkottak bőrsejtekből. A San Francisco-i Gladstone intézet kutatócsoportja megváltoztatta a Sox2 nevű gént, emberek és egerek bőrsejtjeiben egyaránt.
A bőrsejtek napok alatt kezdetleges agyi őssejtekké alakultak, ún. idegi őssejtekké.
Ezek a sejtek elkezdték megújítani magukat, és hamarosan elektromos jelek átadására képes érett sejtekké alakultak. Egy hónapon belül új neuronok jöttek létre, új neurális hálózatokat alkotva - írja a Cell Stem Cell folyóirat.

A transzformált sejtek megfelelőbb modellt adhatnak új kezelési módok alkalmazásához, melyek az Alzheimer-kór és egyéb agyi betegségek esetén lehetnek segítségünkre.
Dr. Yadong Huang neurológus a Kaliforniai egyetemről elmondta, hogy a neurodegeneratív betegségek esetében a kutatók sokszor nem tudják megjósolni a kezelési lehetőségek emberi agyra gyakorolt hatását - a jelenlegi modellek segítségével.
Az emberi idegsejtek azonban - melyeket újratervezett bőrsejtekből nyertek - segíthetnek ezek biztonságát és hatékonyságát ellenőrizni, csökkenteni a kockázatokat a klinikai kísérletek során.
Csak az Egyesült Államokban nagyjából 5,4 millió embert érint az Alzheimer-kór, és a kutatók szerint 2050-re triplájára emelkedhet azoknak a száma, akik szenvednek tőle.
Jelenleg nincs olyan módszer vagy kezelés, amely megelőzné, vagy visszafordítaná a betegséget.