A gyerekkori stressznek rák lehet a vége
"Köszi, anya!" - bántalmazott gyermekeken előbb tör ki a rák
A bántalmazott és elhanyagolt gyermekeknél életük későbbi szakaszában nagyobb valószínűséggel alakul ki bőrrák - állapította meg egy tanulmány.
2012.06.06 08:15ma.huA kora gyermekkorban elszenvedett bántalmazás és elhanyagoltság növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát egy későbbi életszakaszban - sugallja egy új tanulmány.
A rossz bánásmód és a mellőzés ugyanis csökkent immunválaszt eredményez, mely egész életen át kitarthat: ezek az emberek a daganatokkal, rákos megbetegedésekkel szemben érzékenyebbekké és védtelenebbé válnak, beleértve a bőrrák legyakoribb formáját, a bazális sejtes karcinómát is.
Kiderült: annál a 91 betegnél, aki már szenvedett bazális sejtes karcinómában, és rosszul bántak vele a szülei, nagyobb esély volt arra, hogy a betegség másodszor is megtámadja őt, amint egy igazán stresszes eseménnyel szembesült - írja egy, a Archives of General Psychiatry-ban közzétett jelentés.
Ezeknek az embereknek kevésbé volt intenzív immunreakciójuk a rákkal szemben. A tanulmány tartalmazta a páciensekkel készített interjúkat, kérdőíveket is, melyekből kiderülhetett kapcsolatuk a szüleikkel.

A kutatók elemezték a daganataik szöveteit, hogy az immunválasz intenzitását kiderítsék.
Bebizonyosodott, hogy 350 százalékos csökkenést mutatott az immunitásuk azoknak a betegeknek, akik stresszes évről számoltak be és gyermekkoruk sem volt a bánásmód miatt felhőtlennek nevezhető: a nagymértékben csökkent immunválasz az anya rossz bánásmódja esetén magasabb volt - ha az apa volt a kegyetlen, a zaklató, az immunitás 140 százalékos visszaesése volt megfigyelhető.
"A gyermekként bántalmazott, zaklatott páciensek a stresszre fokozottabban reagáltak - mondta el a tanulmány társ-szerzője, Christopher Fagundes, az Ohio állami egyetem egészségközpontjának munkatársa. - A stresszre túlérzékenyek lettek, ami, párosulva a gyengébb immunválasszal, növeli a bazális sejtes karcinóma kialakulásának esélyét."
A tanulmány szerzői rámutattak, hogy az immunrendszer ereje jelentős szerepet játszik a bazális sejtes karcinóma esetében, ellentétben sok más rákkal, amelyek nem mutatnak ilyen fogékonyságot az immunrendszerre.
A stresszes környezet pedig sajnos fokozottan hozzájárul ahhoz, hogy az immunogén daganatok kifejlődjenek. A bazális sejtes bőrrák a kutatók szerint csak a jéghegy csúcsa.
Ronald Glaser az Ohio-i egyetemről hozzátette: ha mindez megtörténik a bazális sejtes karcinómánál, amely a bőrrák enyhébb formája, mi lehet a helyzet a melanoma esetében, amely halálos?
Dr. Leon Hoffman New Yorki gyermekpszichológus elmondta: a korán megzavart szülő-gyermek kapcsolat hatással van az immunrendszerre, számos fizikai- és pszichológiai problémához vezet.
"És mint tudjuk, az érzelmi problémák a bőrön is "kiütköznek". Azt pedig aligha kell hozzátenni, hogy ha a szülő bántalmazza a gyermeket, az milyen mély traumát okoz számára, különösen, ha az anya vagy az apa rejteni próbálja a világ elől a tényt. Ez nagymértékben befolyásolja a gyermek realitásérzékét, valamint hozzáállását saját magához. Mindez valamilyen más formában mutatkozik meg, bőrprobléma vagy fizikai betegség formájában" - mondta el Dr. Hoffman.
Dr. Joshua Zeichner, kozmetikai és klinikai kutatásokkal foglalkozó szakember a Mount Sinai egészségközpont bőrgyógyászati osztályáról elmondta: ismert, hogy az érzelmi stressz növeli a kortizol szintet a szervezetben.
Mindez része a "harcolj vagy menekülj" reakciónak. Hosszú idő során a stressznek szisztémás hatása lesz a szervezetben és gyengí
Kapcsolódó írások:
- Meghökkentő összefüggés a bőrrák, az edzés és a kávé között!
- Napot ide! Nincs esélyük a degenerált sejteknek?
- Elcsúfíthat a bőrdaganat, ha már 20 éve csinálod
- A kávé tényleg lebokszolja a bőrrákot?
- Esélyed sincs a bőrrákkal szemben, ha gyenge vagy?
- Emlőrák: Ha kevésbé lenne ijesztő a neve, nem félnénk tőle?