Szexuális betegségek szűrése-szex nélkül
A nők nem szívesen beszélnek szexuális életükről
Egy nemrég végzett felmérés szerint a fiatal nők szívesen részt vennének a kor-alapú chlamydia-szűréseken, ha azok során nem kellene adatokat kiadniuk a szexuális életükről.
2008.05.14 08:30medipress.huA BioMed Central honlapján megjelent tanulmány szerint az ausztrál nők nem szeretnek a szexuális életükről beszélni orvosaikkal. Néhányuk saját bevallása szerint még hazudna is, ha partnerei számát firtatnák a rendelőben. Ezen adatok alapján a tanulmány írói szerint érdemes lenne a chlamydia-szűrővizsgálatokat megelőző kórelőzmény-felvételből kihagyni a szexuális életre vonatkozó kérdéseket.
A chlamydia az egyik leggyakrabban diagnosztizált szexuális úton terjedő betegség Ausztráliában és az Egyesült Királyságban. A betegség a 25 év alatti nők körében fordul elő leggyakrabban, és kezeletlenül komoly tüneteket, akár meddőséget is okozhat. A Melbourne-i egyetem kutatói a mostani felmérés során 24, 16 és 24 év közötti fiatal szexuális aktív nőt kérdeztek meg a chlamydia szűrővizsgálatról és a szexuális úton terjedő betegségekről.
A nők elmondásuk szerint feszélyezve érzik magukat, ha szexuális életükről kell beszélniük az orvosaikkal, ezért inkább nem is mennek el a vizsgálatra. A kutatók szerint fontos, hogy a chlamydia pozitív betegek megértsék, mivel a betegség szexuális úton terjed, ezért az összes volt és jelenlegi partnerükkel fel kell venni a kapcsolatot.
"Ugyanakkor amíg egy nőről nem bizonyosodik be, hogy valóban beteg, addig felesleges a szerelmi életéről faggatni, hiszen ez valószínűleg kellemetlenül érinti - nyilatkozta Natasha Pavlin, a felmérés koordinátora - A chlamydia szűrések igen fontosak, és ha csak annyit kell tennünk annak érdekében hogy a nők részt vegyenek rajta, hogy nem kérdezünk a szexuális életükről, ám legyen."