Így leplezd le egyszerűen a hazudozót!
Figyeled? A hazudós ember meglepettnek tűnik
Lehetséges volna, hogy a barátunk, párunk, ismerősünk telefonja mindig akkor merül le, amikor velünk beszél? Vagy csak egyszerűen nem foglalkozik a hívásunkkal? Kutatók szerint ezt az arcmozgásából is kideríthetjük.
2012.04.16 14:22ma.huA hazudós embert könnyebb utolérni, mint a sánta kutyát - tartja a mondás. Brit kutatók szerint a hazudós arcot is igen könnyű leleplezni, ha valaki érti a módját.
A British Columbia egyetem kutatása szerint ehhez négy izom figyelése szükséges az arcon - máris kiderül a blöff.
A kutatók videofelvételek tanulmányozásával jöttek rá a meghökkentő tényre - ezeken 52 ember szerepelt, arcmozgásukat kellett figyelni. A résztvevők fele mondott igazat, másik fele hazudott. Kiderült, hogy az arc izmainak mozgása elárulja, őszinte-e az az ember vagy sem.

Amikor ugyanis igazat mondtak, arcuk két területe bizonyította - az ún. corrugator supercilii - mely a szemek között van -, illetve a depressor anguli oris (szájzugot lefelé húzó izom) - mely az arc alsó részén figyelhető meg - mondta el Stephen Porter, a tanulmány társszerzője, pszichológiaprofesszor.
"Amikor a teljes arcot nézzük, azt látjuk, hogy a belső szemöldökök összevonódnak és felfelé mutatnak, a száj körüli izmok kissé lehúzzák az ajkak sarkait. Az áll izmai összehúzódnak, gödröcskék mutatkoznak meg".
A hazudósoknál ellenben a járomcsonti izmok (melyeket a vigyorgással hozhatunk összefüggésbe), rövid ideig kapcsolódnak össze, ahogy a frontalis is, a homlok nagy, lapos izma, amely lehetővé teszi, hogy meglepett arcot vágjunk. Ha valaki hazudik, egy kis vigyor vagy félmosoly jelenik meg arcán - mondta Stephen Porter.
A kutatók arra következtetnek, hogy a hazudós ember képtelen aktiválni izmait, melyek a szemöldököket összevonják és felfelé húzzák. Ehelyett arckifejezésük alapján inkább meglepettnek tűnnek.