Életmódváltással elkerülhetnénk...

Évente közel húszezer akut szívinfarktus hazánkban - van megoldás?

A tavalyi esztendőben az Európai Unióban 1, 9 millióan, míg Magyarországon 70 ezren haltak meg szív- és érrendszeri megbetegedésben. Hazánkban évente közel húszezer akut szívinfarktussal lehet számolni - vajon mi lehet a megoldás?

2008.05.07 17:55ma.hu

A kongresszus fontos küldetése, hogy felhívják a figyelmet az aktív, valamint a passzív dohányzás veszélyeire. Köztudott - tette hozzá az elnök -, hogy ez az egyik legfontosabbnak tartott rizikófaktor nagyban hozzájárul a szív és érrendszeri betegségek kialakulásához.

Napjainkban minden ötödik emberhalálért ez a "csendes" gyilkos felel. A világon mintegy 1,3 milliárd ember fújja nap, mint nap a füstöt. Maga a dohányzás a tüdőrák okozta halálozás 90-95%-ért, az összes rákhalálozás 30-35%-ért, az idült gyulladásos légúti betegségek 80-85%-ért, míg a szív- és érrendszeri betegségek 25-30%-ért felelős.

Kiss Róbert Gábor, a társaság főtitkára ezzel kapcsolatosan hozzátette: mintegy 220 milliárd forint bevétel származik a dohányáru forgalmából, azonban e káros szenvedély okozta megbetegedések kezelése ennek duplájába kerül.

Mint mondta, a kongresszuson külön szekcióülésen a Magyar Tüdőgyógyász Társasággal közösen egy hosszú távú stratégiát kívánnak kidolgozni, melynek segítségével szeretnék meggyőzni az embereket az életmódváltás előnyeiről.

Ugyanakkor jó döntésnek tartják, miszerint a kormány is csatlakozni kíván ahhoz az európai uniós ajánláshoz, amely korlátozná a dohányzást a nyilvános zárt helyeken. A Magyar Kardiológusok Kongresszusán külön blokkban foglalkoznak a szív elektromos terápiájával, a pacemaker kezeléssel, amely ebben az évben ünnepli ötvenéves évfordulóját.

Ez nem csak a szakma, hanem a betegek szempontjából is fontos előrelépést jelent. Világviszonylatban 1958-ban végezték el az első pacemaker beültetést, amely Ake Senning szívsebész nevéhez fűződik.

A 43 éves beteg haláláig (2001) mintegy 25 pacemakerrel kapcsolatos műtéten esett át. Ez idő alatt a páciens egymilliárd szívütését egyre korszerűbb, méretében egyre kisebb eszköz koordinálta. Külön kuriózumnak számít, hogy a részvevők megtekinthetnek egy kiállítást - Múzeumot- ahol nyomon követhetik a pacemakerek fejlődésének történetét.

A szimpózium keretén belül ugyanakkor bemutatják azt a 80 éves hölgyet, akinek hazánkban jelenleg a legrégebben, mintegy negyven esztendeje ültették be az első pacemakert.

prev[2/2]
  1. 1. oldal
  2. 2. oldal

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.