Ha kemény munkás vagy, nem motivál a koffein?
A kávé lustává tesz...?
Bár ez személyiségtől is függ, a reggeli kávénk bizonyos esetekben nem kifejezetten a kemény munka iránti vágyat serkenti - állapította meg egy tanulmány.
2012.03.30 14:25ma.huAttól függően, milyen személyiségek vagyunk, a reggeli feketénk is hozzájárulhat a munkakedvünk alakulásához. Bár a koffein felébreszt bennünket, tompíthatja is a kemény munka iránti vágyat, ahelyett, hogy felpörgetne és ösztönözne.
A Neuropsychopharmacology szaklapban megjelent tanulmány rámutatott: a "dolgozó" patkányok, amelyek keményebben akartak hajtani a nagyobb jutalomért, hajlamosabbak voltak lazán venni a munkát, amikor koffeint vagy amfetamint kaptak.
A "lógós" patkányokat azonban, akik nem mutattak nagyobb erőfeszítést a kisebb jutalmak elérése érdekében, motiválták a stimulánsok.

A British Columbia egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, mindez hasonlóan működik-e az embereknél is: mi motiválja őket, hogy kisebb- vagy nagyobb erőfeszítést tegyenek valamiért.
Az erőfeszítés mértéke fontos a célok eléréséhez, a személyes sikerhez és a gazdasági előrelépéshez is - írták a kutatók, akiknek véleménye szerint a patkányokhoz hasonlóan az emberek is két csoportba oszthatók: a lógósabbakra és azokra, akik keményen dolgoznak.
Bizonyos állapotok persze befolyásolhatják hozzáállásukat - így a depresszió vagy az ADHD például -, csökkentik a motivációjukat.
"Mások vagyunk, másképp viszonyulunk a dolgokhoz - mondta el Jay Hosking tanulmányvezető. - Van, akit boldoggá tesz, hogy nagyobb erőfeszítést tesz valamiért, mások azonban minimális erőráfordítással szeretnének célba érni."
Ami azonban meglepő, hogy a stimuláló szereknek jótékony hatása volt a "lógósokra", de tompító hatása a keményen dolgozókra. Úgy tűnik tehát, hogy azok az emberek, akik úgy érzik, nagyobb motivációra lenne szükségük a munkához, profitálhatnak a kávéból...
Ha alacsonynak érezzük energiaszintünket, a koffein céltudatosabbá tehet, ám ha eleve keményen dolgozók vagyunk, talán csökkentenünk kéne a kávéivást...
Jay Hosking hozzátette: valóban személyfüggő, kire hogyan hat a koffein. Vannak, akiket éppenséggel felpörget a hosszú munkaórák közepette, a nap közepén, míg mások valósággal dekoncentrálttá és idegessé válnak tőle.
Kapcsolódó írások:
- Hogy kerüljük el a kávémentes világvégét?
- Aládtesz a kávé, ha reggeli típus vagy!
- Nem bír aludni a baba? Itt van a kutya elásva
- Hoppá: ezt is megváltoztatja a nőkben a koffein?
- Azért ne literszámra! Megelőzheti a kávé a 2-es típusú cukorbetegséget
- Kávéval és pirítóssal vessük magunkat a pályára!
- Hoppá: A kávé élvezői másban is nagy élvezetet lelnek...?