A szégyen és a megbélyegzés érzése ártalmas!
Stigma húzza depresszióba a rákos beteget
A szégyenérzet, a megbélyegzés és az elszigeteltség érzése depresszióssá teheti a tüdőrákosokat - állapította meg egy tanulmány.
2012.03.30 16:55ma.huA tüdőrákos betegeket nemcsak betegségük nyomasztja. Egy tanulmány, melyet a floridai Tampa Moffitt Rák Központjának kutatói végeztek, kiderítette, miért is gyakoribb a depresszió a tüdőrákban vagy a rák más típusában szenvedők között.
A szégyen-, a társadalmi elszigeteltség és elutasítás érzése növeli a depresszió kialakulásának esélyét.

"Mivel a dohányzással igencsak összefügg a kialakulása, a tüdőrákot általában megelőzhető betegségnek tartják - magyarázza a tanulmány társ-szerzője, Paul Jacobsen. - Ebből következik, hogy a betegek sokszor magukat okolják állapotukért és úgy élik ezt meg, mintha egy stigma lenne rajtuk. Még azok is, akik nem voltak dohányosok, de tüdőrákosak lettek, úgy érzik, ők maguk tehetnek róla, és mások is ezt gondolják róluk: a családjuk, a barátaik, még az egészségügyi dolgozók is."
A betegekkel kitöltetett kérdőív rámutatott, hogy a tüdőrákkal küzdő páciensek 38 százaléka depressziósnak érzi magát. S minél inkább magukon érezték a stigmát, annál valószínűbb volt a depresszió...
Jacobsen szerint a megbélyegzés és a depresszió összefüggését fontos látni, mert más betegségeknél is megfigyelhető problémáról van szó. Például a HIV vírus és a depresszió között is komoly összefüggés van, hiszen ezek a betegek is megbélyegezve érzik magukat.
Szükség lenne arra, hogy ezeket a betegeket pszichoterapeuta is kezelje, megelőzvén a depresszió kialakulását, amely hátráltathatja őket a gyógyulásban. Tudatosítani kell bennük, hogy nem "bajkeverők", hanem "sértettek" - mondta el Brian Gonzalez, a tanulmány társszerzője.
Sajnos igen sok tévhit és bizonytalan információ kering mindegyik betegségről. Érdemes lenne tisztázni ezeket is, hogy a megbélyegzés elkerülhető legyen.
A tanulmányt a Psycho-Oncology szaklap közölte.