Étrendtől is függ a baba neme

Összefüggés a fiúgyermek születése, és a gabonapelyhek között

Az Exeteri és Oxfordi Egyetem új kutatása elsőként szolgál bizonyítékkal arra, hogy a születendő gyermek neme összefüggésben van az anya étrendjével.

2010.05.06 07:17medipress.hu

A cikk április 23-án jelent meg a Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences szakfolyóiratban. A tanulmány világosan látható kapcsolatot mutat ki a fiúgyermek születése, és a fogamzás pillanatában történő magasabb energiabevitel között. Az eredmények talán segítenek megérteni, hogy miért csökkent a fiúgyermekek száma az iparosodott országokban.

740 édesanyát vizsgáltak Angliában, akik első gyermeküket várták, és nem tudták születendő gyermekük nemét. Rögzíteniük kellett, hogy mit ettek közvetlenül a teherbe esés előtt és után. Ezután három csoportba osztották őket a fogamzás körüli bevitt kalóriamennyiség alapján. A legtöbb energiát fogyasztó nők csoportjában 56 % szült fiút, a legkevesebbet fogyasztók csoportjában pedig 45 %.

A fiús anyák általában jobb minőségű ételeket is ettek, és változatosan táplálkoztak. Erős összefüggést találtak a fiúgyermek születése, és a reggelire fogyasztott gabonapelhyek között. Az elmúlt 40 évben egy alig érezhető, de állandó csökkenés volt tapasztalható a fiúgyermekek számában (évente 1000 szülésenként 1). Egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy csökkent az energiabevitel a fejlett országokban.

A világméretű elhízást a csökkent fizikai aktivitás, az ételminőségben és táplálkozási szokásokban való eltérések számlájára írható. A reggelit is szívesen hanyagolják ezekben az országokban. Az Exeteri Egyetem munkatársa, a cikk szerzője, Dr Fiona Mathews elmondta: „Ez a kutatás talán magyarázatot ad arra, hogy a fejlett országokban, ahol rengeteg nő fogyókúrázik, miért esik vissza a fiúgyermekek születésének száma. Az eredmények már csak azért is különösen érdekesek, mivel a Fogamzási és Embriológiai Bizottság heves vitákat folytat arról, engedélyezzék-e a születendő gyermek nemének megválasztását, ha azt orvosi szempontok nem indokolják. Itt a bizonyíték arra, hogy létezik természetes módja is ennek.

Azt már tudjuk, hogy sok állatfajnál több hím születik, ha az anyának megfelelő táplálék áll rendelkezésére. A gerinctelen állatok esetében ezt a jelenséget behatóan tanulmányozták, de megfigyelték már lovak, szarvasmarhák és bizonyos őzfajták körében. Dr Fiona Mathews elmondta: A legtöbb faj esetében a hímek több utód fogamzására képesek, mint a nőstények, de ezt nagyban befolyásolhatja a hím mérete vagy státusza.

A leggyengébbek ki is maradnak a szaporodási folyamatból. Ezzel szemben a nőstények sokkal egyenletesebben szaporodnak. Ha elegendő táplálék áll rendelkezésre, akkor „megéri” fiút szülni, mert több unokát nemzhet, mint egy lány. Szűkösebb esztendőkben azonban érdemes a biztonságra hajtani, és lányt szülni. Bár a gyermek nemét genetikailag az apa határozza meg, az anyák valószínűleg képesek előnyben részesíteni valamelyik nem születését.

A mechanizmus még nem teljesen világos az emlősök esetében, de azt tudjuk a kutatásokból, hogy a magas glükózszint segíti a fiúgyermek megfoganását. Az emberek esetében a reggeli elhagyása csökkenti a vércukor-szintet, amitől a szervezet azt gondolhatja, hogy nem áll rendelkezésre elegendő tápanyag. Habár ez a tanulmány mutatta ki elsőként a kapcsolatot az anya étrendje és az utód neme köztt, nincs bizonyíték arra, hogy a terhesség alatti diéta hatással van a magzat nemére, csak a fogamzás körüli időkben.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.