A szülés utáni depresszió is jobban fenyegeti őket
Irány a lejtő? Túl sokat várnak maguktól az idősebb anyukák
Az idősebb korban vállalt anyaságnak megvannak az előnyei és a hátrányai - a korosabb kismamák jobban hozzá vannak szokva az irányításhoz, többet várnak el maguktól és egy új tanulmány szerint a szülés utáni depresszióra is hajlamosabbak.
2012.03.21 14:25ma.huAzok a nők, akik várnak a gyermekvállalással, amíg karrierjüket stabillá teszik, esélyesebbek a szülés utáni depresszióra - állítják kutatók.
Az idősebb kismamák hajlamosak túltervezni, túlzottan felkészülni az elsőszülött baba érkezésére, és szenvednek, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy elképzelték - derítette ki egy tanulmány.
Egy több nő halogatja a gyermekvállalást, hogy anyagilag megfelőbb körülmények legyenek a baba számára. Silje Marie Haga, az Oslo-i egyetem munkatársa elmondta: vannak okai annak, hogy számos idősebb anyuka érzékeny a szülés utáni depresszióra.
Megszokták, hogy maguk az életük irányítói, hosszú ideig tanultak, felépítettek egy karriert. Ám egy gyermeket nem lehet kontrollálni: igen rugalmasnak kell lenni hozzá. Sok édesanya ezért teljesen kiütve érzi magát, amikor a dolgok nem teljesen úgy alakulnak, ahogy várta.

Egyre több nő vállal kisbabát közelebb a 40-hez, mint a 30-hoz. Silje Marie Haga elmondta, elvégzett tanulmányuk arról árulkodik: túl nagy elvárásokat támasztanak saját magukkal szemben az idősebb anyukák, és amikor nem minden sikerül, depresszióba esnek.
Azok az újdonsült édesanyák, akik rugalmasabban és lazábban állnak a babával kapcsolatos, sokszor előre nem látható, váratlan dolgokhoz, jobban meg is küzdenek azokkal.
Van olyan anyuka, akit maga a császármetszés is kikészített, mert ő nem így tervezte a szülést. Kifejezetten csalódottnak érezte magát, amiért így kellett szülnie. Azzal magyarázta levertségét: "nem voltam képes rá, hogy természetes úton adjak életet a gyermekemnek. Másoknak kellett segíteniük."
A szoptatás nehézségei is kizökkenthetik az anyukákat. Az ugyanis nem mindig megy elsőre úgy, ahogy elképzelték. Ha pedig a szoptatás helyett más módon kell táplálniuk a csecsemőt, a társadalmi nyomás miatt idegeskednek.
Egy biztos: az édesanyáknak nagy gyakorlati és érzelmi támogatásra van szükségük, elsősorban a partnerüktől. Meg kell érteniük azt is, hogy vannak időszakok, amikor a mindennapok különösen fárasztóak lehetnek.
A szülést követő időszakban gyakori az ok nélküli sírdogálás, de ha tovább tart ez az állapot, mint 1-2 hét, lehetséges, hogy szülés utáni depresszióról van szó.
Az anyuka reménytelenség érzést tapasztal, szomorúságot, kimerültséget, és akkor sem tud aludni, ha a kisbaba alszik.
Ebben az állapotban az édesanyák képtelenek élvezni az anyaságot, amiatt pedig, hogy tudják, valójában boldognak kellene lenniük, különösen nagy érzelmi nyomás nehezedik rájuk. A depresszióra mint valami stigmára gondolnak, ezért segítséget sem kérnek. Pedig ez lenne a legfontosabb...