Nem tudjuk felmérni a veszélyt...

Ha fenyegetnek, se vesszük észre - Az alkohol tompítja az agyat

Amerikai kutatók szerint az alkoholfogyasztás eltompítja az agy azon részét, amely a veszélyek felmérését végzi - Ezért fordulhat elő, hogy egy részeg nem veszi észre, ha valaki fenyegető szándékkal közeledik felé.

2008.05.05 17:00medipress.hu

Amerikai kutatók szerint az alkoholfogyasztás eltompítja az agy azon részét, amely a veszélyek felmérését végzi. Ezért fordulhat elő, hogy egy részeg nem veszi észre, ha valaki fenyegető szándékkal közeledik felé.

"Ez a jelenség igen gyakori. A részegek olyan dolgok miatt kerülnek összetűzésbe, amelyeknek józanon nem is tulajdonítanának jelentőséget" - nyilatkozta Dr. Jodi Gilman, az Alkoholfüggőség és Alkoholizmus Országos Intézetének munkatársa.

Dr. Gilman és munkatársai 12 embert vizsgáltak meg, akiknek intravénás alkoholt adtak be, majd agyi aktivitásaikat megfigyelés alatt tartva különböző érzelmi reakciókat kifejező képeket mutattak nekik. A doktornő és csapata ugyanezt a kísérletet később elvégezték egyszerű sós infúzióval is.

Ahogyan várható volt, a placebóval végzett kísérlet során az alanyok agya reagált az ijesztő és fenyegetést jelentő képekre.

"Agyunk fokozottan reagál a fenyegetést jelentő tényezőkre
- nyilatkozta Dr. Gilman - Jelzi nekünk, ha veszélyben vagyunk."

Az alkoholos infúzióval végzett teszt során ezek az érzékek jelentősen eltompultak, agyunk ilyenkor nem tud különbséget tenni a fenyegetést jelentő és ártalmatlan ingerek között.

"Ezért gyakori, hogy a részeg emberek gyakrabban kerülnek bajba, ugyanis nem tudják, hogy mi az, ami veszélyt jelent rájuk és másokra nézve" - nyilatkozta Dr. Gilman.

"Az alkohol emellett szociális síkosítóként is jól használható: csökkenti a szorongásokat, és felszabadulttá teszi az embert. Azt azonban, hogy ezt milyen agyi folyamatok befolyásolása során éri el, még nem tudjuk" - nyilatkozta a doktornő.

Kutatások szerint az alkohol serkenti a striatum nevű agyi terület működését, amely az elégedettség érzéséért felelős. "Reméljük ezen információk birtokában sikerülhet potenciális kezelési módszereket kifejlesztünk az alkoholizmusban szenvedő betegek számára" - nyilatkozta Dr. Gilman.

A mostani kísérletben részt vevő alanyok mind csak alkalmi alkoholfogyasztók voltak. Dr. Gilman a jövőben szeretné megismételni a kísérletet, de akkor már alkoholfüggők bevonásával.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.