Kevésbé téved műtét közben a robot
Jobban tesszük, ha robotra bízzuk magunkat?
Rövidebb időt töltenek kórházban azok a páciensek, akik vese- vagy prosztataműtétjét robottámogatással végezték el, ritkábban van szükségük vérátömlesztésre és kevesebben halnak meg közülük, ám az ilyen műtétek számlája lényegesen magasabb - állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.
2012.03.05 15:55MTIA Journal of Urology című szakfolyóiratban közzétett elemzés az egyre gyakoribb robotműtéteket hasonlítja össze a hagyományosabb sebészeti beavatkozásokkal: a nyitott és a laparoszkópos műtétekkel.
A laparoszkópos - vagy kulcslyuk-sebészeti - megközelítés kevésbé invazív, és hatékonyabb is, mint a hagyományos, nyitott műtéti eljárások. A robotműtétnek nevezett operációnál egy vagy két apró bemetszésen keresztül juttatják a testbe a műtéthez szükséges eszközt és a kisméretű kamerát.

Ezeknél a beavatkozásoknál az alkalmazott szuperpontos eszközök a sebész kezét is helyettesítik, maga az orvos egy konzolról távvezérli működésüket.
Jim Hu, a bostoni Brigham és Női Kórház kutatója csoportjával egy amerikai országos adatbázis 2008 utolsó negyedévére vonatkozó - a rendelkezésre álló legfrissebb - sebészeti adatait elemezte.
Az összes prosztataeltávolítás több mint fele robot támogatásával zajlott, 44 százaléka volt nyitott műtét és csupán 3 százalék volt a laparoszkópos eljárások aránya.
A veseműtétek esetében ennél gyakoribb volt a hagyományosabb módszerek aránya a robotműtéttel szemben. A prosztataeltávolításon átesett páciensek közül a laparoszkópos és a robotműtétek után senki nem halt meg, míg a nyitott műtét után a páciensek 2 ezreléke hunyt el.
A nyitott műtéten átesett férfiak 5 százalékának volt szüksége vérátömlesztésre, míg a laparoszkópos és a robottámogatású beavatkozások esetében csak 2 százalékuknak. A veseműtétek esetében hasonló eredményt mutatott az elemzés.
A költségeket tekintve a robotműtétek voltak a legdrágábbak (átlagosan 10 ezer dollárba - mintegy 2,2 millió forintba - kerültek), ennél 700 dollárral kevesebbet számláztak egy laparoszkópos és 1100 dollárral egy nyitott műtétes prosztataeltávolításért.
A robotműtéttel végrehajtott veseeltávolításért 13 900 dollárt kértek, ami 2700 dollárral haladta meg a laparoszkópos és 1300 dollárral a nyitott műtét költségét.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06