Akinek van pénze, etikátlanabb is?

A gazdagok tényleg többször hazudnak és csalnak?

Nemcsak a fehérgalléros bűnözőkre kell gondolni - egy új kaliforniai tanulmány szerint bebizonyosodott, hogy a gazdag emberek mindig még többet akarnak, mint amennyi van, ezért etikátlan viselkedést vesznek fel.

2012.02.28 08:15ma.hu

Ha régóta érdekel bennünket, miért van annyi magas pozícióban levő bűnöző, miért viselkedik etikátlanabbul, akinek van pénze és miért bánik fukarabbul a vagyonával - például még borravalót sem ad -, a Berkely-ben levő Kalifornai egyetem kutatói most megadják a választ.

Az egyetem pszichológusai kísérlet-sorozatot végeztek, melyből kiderült, hogy a tehetősebb emberek gyakrabban hazudnak, csalnak és más etikátlan magatartásokat vesznek fel, mint azok, akik a társadalmi-gazdasági ranglétrán lejjebb helyezkednek el.

Úgy tűnik, hogy nem elég nekik a vagyoni helyzetük, mindig még többet és többet akarnak. Ez pedig oda vezet, hogy áthágják a szabályokat saját vágyaik kielégítése érdekében - mondta el Paul Piff tanulmányvezető.

A Proceedings of the National Academy of Sciences lapban megjelent tanulmány hét különálló kísérletet vett alapul, összesen ezer embert vizsgált, az élet minden területéről.

Felmérték a résztvevők társadalmi-gazdasági státuszát, képzettségüket, éves jövedelmüket és megítélésüket saját társadalmi hovatartozásukról. A magasabb státuszú emberek sokkal hajlamosabbak voltak mindig saját érdekből cselekedni, ez határozta meg viselkedésüket.

Az egyik kísérletből például kiderült: a legfényesebb, legújabb, legdrágább autók tulajdonosai szorították le legnagyobb valószínűséggel a motorosokat egy nagyforgalmú úton, és ugyancsak ők voltak azok, akik a gyalogosokat nem engedték át a zebrán.

Nagyjából 45 százalékuk egyszerűen ignorálta a gyalogosokat, összehasonlítva a 30 százalékkal, akik szerényebb járműveket vezettek.

A szituációs gyakorlatok bizonyították ugyanezt. A magukat a társadalmi ranglétra magasabb pozícióban érző diákok sokkal hajlamosabbak voltak igazságtalanabb, nem túl fair döntést hozni a feltételezett helyzetekben, mint a szerényebb jövedelmű háttérrel rendelkezők.

Piff szerint a helyzetükben vagy környezetükben történt kis változások is arra késztetik a különböző háttérrel rendelkező embereket, hogy különféle módon fejezzék ki ösztöneiket és értékeiket.

"Nem kell általánosítani, miszerint a gazdag csak megbízhatatlan és korrupt lehet - de a tanulmány kiemeli a különbséget. A különféle háttérrel rendelkező emberekből különböző reakciókat váltanak ki a környezeti hatások, a történések, más az értékrendjük. Az anyagi biztonság által nyújtott függetlenség érzése a tehetős embereknél azzal párosul, hogy jogosultnak érzik magukat bármire. A kockázatos magatartásokba is azért mennek bele, mert van rá anyagi fedezet, hogy szorult helyzetben kivágják magukat. Munkahelyükön általában kevésbé vannak ellenőrzés alatt" - mondta el a szakember.

A kutatók szerint ezen felül az etikátlan viselkedés szorosan összefügg a kapzsisággal. Még az alacsonyabb státuszú emberek is hajlamosabbak a kapzsiságra, ha azt tapasztalják, hogy az jó.

Robert Gore, a San Francisco-i Alliant nemzetközi egyetem pszichológia professzora ugyanakkor úgy fogalmaz, mindezeket a dolgokat nehéz tetten érni kísérletekben. "Nem mindenki vezet például luxusautót, aki magasabban áll a társadalmi ranglétrán - mondta. - És vannak olyan luxusautót vezetők, akikről tudni, hogy nem igazán engedhetnék meg magukak."

A professzor szerint az sem biztos, hogy akik a kísérlet során állítják, így és így viselkednének egy adott helyzetben, akkor úgy is tesznek a valóságban.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.