Egy genetikai faktor mennyisége is okozza
Testóránk a kulcsa a végzetes szívhalálnak?
Összefügg az ember "testórája" a hirtelen szívhalállal? Kutatók szerint megvan a molekuláris bizonyíték erre, mely új diagnosztikai módszerekhez és terápiához vezethet a végzetes szívproblémák megelőzése terén.
2012.02.24 14:25ma.huKutatók bizonyítékot találtak arra, hogy van összefüggés a "testóránk" és a hirtelen szívhalál között. A szívritmuszavar gyakori oka a hirtelen szívhalálnak, mely elsődleges halálok a szívbetegségek sorában.
A szakemberek már korábban észrevették, hogy a szívritmuszavar leggyakrabban reggel csap le a betegre, vagy este, de ez ritkább.

Ám annak ellenére, hogy tudtak a megnövekedett kockázatról, a tudósok nem jöttek rá, mi ennek a molekuláris alapja. Most, a Nature lapban megjelent tanulmány új megvilágításba helyezi a jelenséget.
A tudósok ugyanis kiderítették, hogy a Kruppel-szerű faktor nevű genetikai faktor (KLF15) köti össze a szervezet természetes cirkadián ritmusát a szív tevékenységével és szabályozza azt.
Túl kevés vagy túl sok KLF15 esetén csökkenés vagy megszakadás tapasztalható a szív elektromos ciklusában, és ez növeli a szívritmuszavar esélyét - állítja az új tanulmány.
Például, a szívelégtelenségben szenvedő pácienseknek kevés van a KLF15-ből, akiknek viszont túl sok van, azoknál olyan EKG-változások mutathatók ki, mint a genetikai eredetű szívritmus-zavarban szenvedőknél, pl. a Brugada-szindrómásoknál.
A tanulmány rámutatott egy eddig ismeretlen mechanizmusra, az elektromos instabilitásra a szívben - mondta el Dr. Darwin Jeyaraj, a Case Western Reserve egyetemi egészségügyi iskola professzora és az egyetemi kórházak Harrington Szív- és érrendszeri intézetének kardiológusa.
Ennek felfedezése csökkentheti a hirtelen szívhalál esélyét, hiszen a jövőben ez a fontos genetikai faktor adható lesz, alkalmazása különösen azokban a napszakokban lesz hasznos, amikor a szívhalál gyakrabban jelentkezik.
Kapcsolódó írások:
- 15 perce született, de már pacemakert kapott
- A jövő szívritmus-szabályozója öt év helyett ötven évig működhet
- A szívritmuszavar kezelése csökkentheti az elbutulás kockázatát
- Hirtelen halált okoz a szmog?
- Étel-ital nem függ össze a szívritmuszavarral
- A nagyobb születési súly nagyobb esély a szívritmuszavarra