Kólikás a legtöbb migrénes anya gyermeke
Ezért sírnak olyan vigasztalhatatlanul a babák?
Kétszer nagyobb a valószínűsége, hogy kólikás lesz a baba, ha az édesanyja migrénnel küzd - állapította meg egy új tanulmány, amely, úgy tűnik, megtalálta a választ a nem csillapodó gyermeksírásra.
2012.02.21 14:25ma.huHa az édesanya migrénnel küszködik, sokkal nagyobb az esélye annak, hogy kólika alakul ki a gyermeknél - mutattak rá kaliforniai kutatók. Mivel migrén egy genetikai rendellenesség, tanulmányuk szerint a csecsemőkori kólika korai jele annak, hogy migrénes fejfájás jelentkezik a későbbi életszakaszban.
A San Francisco-i kutatók 154 édesanyát és gyermekeiket tanulmányozták. Dr. Amy Gelfand gyermekneurológus elmondta, a kólika okának feltárása azért fontos, mert a túlzott sírás az egyik leggyakoribb oka a megrázott csecsemő-szindrómának, mely agykárosodást, súlyos fogyatékosságot és akár halált is okozhat.
"Ha megértjük, mi okozza a gyermek fokozott sírását, megvédhetjük őket ezektől az igen veszélyes végkifejletektől" - mondta el Dr. Gelfand. A kólika vagy fokozott sírás egy egyébként egészséges csecsemőnél korábban főként emésztőrendszeri problémákhoz volt kötve.

Több, mint 50 éves kutatás ellenére azonban nem sikerült jelentős bizonyítékot szerezni a kólika és az emésztőrendszeri bajok összefüggésére. Kiderült, ebből a szempontból mindegy volt, hogyan és mivel etették a babákat. Tulajdonképpen sosem derült ki pontosan, mi miatt sírnak ezek a csecsemők annyira.
A tanulmányba bevont anyákat és gyermekeiket abban az időszakban vizsgálták, amikor a kólika tipikusan jelentkezik. A babák sírási szokásait és az anyák migrénes múltját és jelenét elemezték.
Kiderült: a migrénnel küzdő anyák esetében két és félszer nagyobb volt a valószínűsége annak, hogy a baba kólikás. Ezeknek a csecsemőknek 29 százaléka kólikás volt, míg a migrénben nem szenvedett anyák gyermekeinél csak 11 százaléknál figyelték meg a problémát.
Úgy tűnik tehát, ez előrejelzője annak, hogy a baba élete későbbi szakaszában ugyancsak migrénes fejfájással küzd majd.
A kólikás gyermekek sokkal érzékenyebbek a környezeti ingerekre, akárcsak a migrénesek. Nehezebben birkóznak meg a születés utáni ingerekkel - az anyaméh-beli, sötét, meleg, biztonságos élettel szemben a külső világ fényes, hideg, zajos, a babát még az emberek érintése is zavarhatja.