Befolyásolja az ösztrogénszintet a kávé és a tea?
Hoppá: ezt is megváltoztatja a nőkben a koffein?
A koffein megváltoztatja a hölgyek ösztrogén szintjét, más-más hatása van viszont az ázsiai, a fekete bőrű és a fehér nőknél - állapította meg egy új tanulmány.
2012.01.29 09:00ma.huÖsztrogénszint változások a koffein hatására? Kutatók szerint ez valóban megtörténik, különböző hatások mutathatók ki azonban a fehér és az ázsiai hölgyek esetében.
A tanulmányban 250 nő vett részt 2005 és 2007 között. 18-44 év közöttiek voltak. Átlagosan 90 milligramm koffeint fogyasztottak naponta, vagyis nagyjából egy csészényi koffeines kávét. Az ösztrogén reprodukciós hormon, melyet a petefészkek termelnek.
Az ázsiai nők, akik 200 vagy ennél több milligramm koffeint fogyasztottak naponta (azaz nagyjából két csésze kávét), emelkedett ösztrogén szintet mutattak, azokhoz képest, akik kevesebb koffeint ittak.

A fehér nők ugyanakkor, akik ugyancsak 200 milligramm koffeint fogyasztottak naponta, kissé alacsonyabb ösztrogénszintet mutattak a kevesebbet koffeinezőkkel szemben.
A feketebőrű nők - szintén 200 vagy ennél több milligramm koffein napi fogyasztása mellett -, emelkedett ösztrogénszintet mutattak, de az eredmény nem volt statisztikailag jelentős.
A koffein, amit a hölgyek fogyasztottak, származhatott kávéból, fekete teából, zöld teából, vagy egyéb koffeines italból. Az eredmények némileg különböztek, amikor a kutatók egyenként vették figyelembe a koffeinforrást.
A 200 milligramm koffein elfogyasztása, ami csak kávéból származott, az általános megállapítást tükrözte, ám ha több mint egy csésze koffeines italt fogyasztottak naponta a nők koffeines üdítőből vagy zöld teából, mindhárom csoportban magasabb volt az ösztrogénszint.
A koffeinnel kapcsolatos változások az ösztogénszintben nem voltak hatással viszont az ovulációra. Így tehát megállapítható, hogy fogamzóképes korban a koffein befolyásolja a nőknél az ösztrogén szintjét.
Rövid távon nem tűnik úgy, hogy bármilyen kifejezett hatása lenne ennek. Tudjuk ugyanakkor, hogy az ösztrogénszint összefüggésbe hozható olyan betegségekkel, mint az endometriózis, a csontritkulás, emlő- és petefészekrák.
Ám mivel a hosszútávú koffein fogyasztásnak van csak befolyása hosszú távon az ösztrogénszintre, a kutatók úgy vélik, a koffein fogyasztását érdemes a jövő tanulmányaiban figyelembe venni, amikor ezen betegségeket igyekeznek megérteni.
A tanulmány az American Journal of Clinical Nutrition-ban jelent meg.
Kapcsolódó írások:
- Azért ne literszámra! Megelőzheti a kávé a 2-es típusú cukorbetegséget
- Kávéval és pirítóssal vessük magunkat a pályára!
- Vigyázzanak az utcai kávéval a kismamák!
- Hoppá: A kávé élvezői másban is nagy élvezetet lelnek...?
- Kávé helyett: 5 módszer, hogy 60 másodperc alatt frissebb légy!
- Kávézásból elégséges - elhízás ellen is igyuk!