Selyemfehérjés tűvel nem fáj majd a szúrás
Fájdalommentesek lesznek az injekciók?
Selyemfehérjéből olyan mikrotűrendszert hoztak létre amerikai kutatók, amely fájdalom nélkül juttat készítményeket a bőr alá.
2012.01.03 20:20MTIMinderről a Scientific American című ismeretterjesztő portál számolt be. A Tufts Egyetem mérnökei a hernyóselyem fő alkotórészének számító fehérje, a fibroin apró szálaiból készítették el a tűket, hogy azok fájdalom nélkül hatoljanak a bőrbe.
A rácsozatba került tűk hosszúsága mindössze 500 mikrométer, átmérőjük pedig 10 mikrométer volt. Utóbbi egy normál emberi hajszál vastagságának tizede.

A fibroin és a bejuttatásra váró szer oldatát beleöntötték a formába, ahol szárítás után kialakultak a hatóanyagot tartalmazó tűk. Az egész lapka egy kis méretű tapaszra hasonlít, amelyet a bőrre nyomva végezhető el az injekciózás.
A tesztekben jól vizsgázott a mikrotűket tartalmazó tapasz, a készítmény bekerült a szervezetbe, ahol kifejtette az elvárt hatást.
A mikrotű túl rövid ahhoz, hogy a bőr alatt lévő idegeket elérje, ezért gondolják úgy kifejlesztői, hogy alkalmazása nem jár fájdalommal, ráadásul megoldható, hogy fokozatosan bocsásson ki készítményt.
Konstantinos Tsioris kutatócsoportja eredményeit részletesen az Advanced Functional Materials című szakfolyóiratban ismertette.
Kapcsolódó írások:
- "Százszor hányt egy nap alatt" - elképesztő betegsége van a 12 éves lánynak
- Észre se vesszük, és elhalt agysejteket hagy maga után
- Veserákot eszünk meg a sok vöröshússal?
- Rossz szájszag és fogak - a tüdő meg begyullad
- ...és mekkora volt a szívinfarktusod?
- Önmagától visszahúzódó injekciós tűt fejlesztettek ki - nincs több szétszúrt véna?