Az anyatej biztosítja, hogy ne hízzon el a baba
A szoptatott gyermekek eléggé mások
Nagyobb védelemmel vannak ellátva az édesanyjuk által szoptatott csecsemők, mint azok a gyermekek, akiket nem szoptattak. Évekkel később is profitálnak a dologból.
2011.12.22 14:25ma.huA szoptatás nemcsak egészséges anyatejhez juttatja a csecsemőket, hanem megelőzi, hogy a gyermek cukorbeteg, illetve elhízott legyen későbbi élete során - vélik a kutatók.
Egy új tanulmány szerint a szoptatott babák eltérő növekedési mintát mutatnak, mint azok, akik tápszert kaptak, és ez hatással van a jövőbeni egészségügyi kilátásaikra.
Az anyatej csökkenti az IGF-1 növekedési hormon-, illettve az inzulin szintjét a vérben, ami lassítja a növekedés ütemét még akkor is, ha a gyermek áttért a kezdetleges, de szilárd ételekre.
Lassabb a súlygyarapodása, amely egészségesebb étkezési szokásokat alakíthat ki nála.

Ezzel szemben a tápszert kapott csecsemőnél növekszik a zsírsejtek termelődése, amely nagyobb mértékű súlygyarapodásra ösztönzi a babát és ez már gyermekkorban elhízáshoz vezethet.
Koppenhágai kutatók felfedezése szerint minél hosszabb ideig szoptatják az anyák a gyermeküket, annál inkább hozzájárulnak a súlya ideális szinten tartásához.
A tanulmány 330 gyermek gyarapodását követte 9-, 18-, majd 36 hónapos korában. Anja Lykke Madsen kutató elmondta, a szoptatásnak jelentős, mérhető hatása van a fontos növekedés szabályozókra, azaz az inzulinra és az IGF-1 hormonra.
Minél többször szoptatott az édesanyja egy babát, annál alacsonyabbak voltak a hormonszintjei. "Ez azt jelenti, hogy a gyermeknek igen kicsi az esélye az elhízásra a későbbi gyermekkorban. Az is kiderült, hogy az anyatej védelmet jelent a babák számára a gyomorporblémák, mellkasi fertőzések, asztma, ekcéma és az allergiák ellen. Általános egészségügyi előnyökkel jár a későbbi életre nézve is" - mondta el a szakember.
Az anyák számára ugyancsak hasznos, mivel segít visszanyerniük korábbi alakjukat - napi 500 extra kalória elégetésével -, csökkenti a menopauza előtti mell- és petefészekrák kialakulásának esélyét, de a csontritkulásét is.
Korábbi kutatások egyébként már kimutatták, hogy a leggyorsabban növő csecsemők a tápszerrel tápláltak, illetve azok, akiket korán a szilárd ételekre szoktattak.