Miért vezet a megerőltetés kifáradáshoz?

Egy bizonyos pont után nem tudunk gyorsabban futni

Az Exeter és a Kansas Állami Egyetem kutatói végre megtalálták a magyarázatot arra, hogy egy bizonyos pont után miért nem tudunk gyorsabban futni, biciklizni vagy éppen úszni.

2007.12.27 11:43medipress.hu

Mindannyiunknál van egy bizonyos pont, ameddig a mozgás intenzitásának növekedését fent tudjuk tartani, ezt kritikus pontnak hívjuk. Ezt a szintet kitartó gyakorlással növelni tudjuk, azonban mindenképpen jelentkezni fog, ha a maximális kifejthető erőnk 75-80 százalékával dolgozunk huzamosabb ideig.

Dr. Andy Jones professzor munkatársaival azt vizsgálta, hogy mi történik az izmokban akkor, amikor a kritikus ponton túllépünk az edzés során, és a normális pH szint hirtelen a kimerültségre jellemzőre változik. Ehhez hozzájárul az is, hogy a magas energiatartalmú, tartalékként funkcionáló foszfokreatin szintje is hirtelen nullára csökken.

„A sportolók körében eddig is jól ismert fogalom volt a kritikus pont, azonban eddig nem tudtuk tudományos magyarázatot adni arra, hogy e fölött miért fárad ki a szervezet olyan hirtelen. Magunk is megdöbbentünk, hogy a változások milyen sebességgel következnek be" – magyarázta Jones professzor.

A kutatók MRI készülék segítségével vizsgálták a lábizmokban található anyagcseretermékek mennyiségét hat önkéntes segítségével, akik éppen a kritikus pont alatt illetve éppen felette dolgoztatták izmaikat. Megállapították, hogy a kritikus pont tulajdonképpen az a terhelési fokozat, melyet az izom az anaerob energiatermeléssel még fent tud tartani. Ezt túllépve igen hamar energiadeficit alakul ki, mely magyarázza a kialakuló tüneteket és a terhelés csökkentésére, vagy akár pihenésre is kényszerít minket.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.