A gazdagabb emberek nem segítik annyit felmenőiket
Szülő? Ki törődik azzal?
A gazdagabb emberek kisebb valószínűséggel gondoskodnak idős szüleikről, mint azok, akik kevesebb fizetést visznek haza - áll egy új tanulmányban.
2011.08.28 09:00medipress.huHa valakinek megemelkedik a fizetése, az jelentős mértékben csökkentheti a szülei megsegítésére szánt idejét.
A kutatás szerint a nők minden tíz százalékos keresetnövekedéssel 36 százalékkal kevesebb, a férfiak pedig 18 százalékkal kevesebb időt fordítanak szüleik gondozására. Ha ráadásul van egy olyan testvér vagy másik személy, aki tud segíteni a szülőknek, a hatás még ennél is rosszabb.
Olena Nizalova, a Kijevi Közgazdaságtudományi Egyetem kutatója elmondta, kutatása azt bizonyítja, hogy a megfizethetőbb ellátásra irányuló jelenlegi nemzetközi politikák nem férnek össze egymással.
Az idősek gondozása azért válik egyre nehezebbé, mert a születési arányszám folyamatosan csökken, az emberek egyre hosszabb ideig élnek, és rekord számú ember vonul nyugdíjba mostanában.

A közgazdászok azt javasolják, hogy a teher csökkentése érdekében több nőnek kellene munkát vállalnia, fel kellene emelni a nyugdíjkorhatárt, hogy ezzel lehessen növelni a munkaerőt.
Az idősek családtagjait és barátait pedig arra kellene ösztönözni, hogy ők is nyújtsanak több informális segítséget.
Nizalova kutatása azonban azt mutatja, hogy a jövedelem megemelkedése valószínűleg nem megnövelné, hanem csökkentené az emberek idős rokonaik gondozására fordított idejét.
Ráadásul ha az idősek távolabbi rokonait vagy barátait vonnák be jobban a gondozásban, az is drámai mértékben csökkentené a gyermek a szüleire fordított idejét keresetének emelkedésével.
A 2790 amerikai férfi és nő részvételével készült tanulmány eredményeit a közgazdasági Nobel-díjasok találkozóján teszik közzé a németországi Lindauban.