A blokkolás megbénítja az izmokat
A botox átszivároghat a bőrből az agyba?
A The Journal of Neuroscience szaklap legfrissebb számában megjelent tanulmány szerint, kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a plasztikai sebészetben népszerű, ránctalanítóként alkalmazott botulinum toxin - ismertebb nevén a botox - elvándorolhat a szervezetben a központi idegrendszerbe, miután azt a bőrbe befecskendezték.
2008.04.09 09:25medipress.huAz olasz kutatók által felfedezett eredmények újabb aggodalmakat ébresztettek azzal kapcsolatban, hogy hogyan működik, és milyen nem várt következményei lehetnek a toxinnak. A botox lényegében az idegsejtek közötti kommunikációt képes blokkolni, olyan módon, hogy elpusztítja a SNAP-25 névre hallgató proteint.
A blokkolás eredményeképpen, megbénítja az izmokat, melyeket az idegsejtek irányítanak. Az orvosok hasznát vehetik e bénító tulajdonsága miatt az olyan betegségek kezelésénél, mint pl. a kancsalság. A plasztikai sebészek kis adagokban használják a botoxot, hogy az arcizmokat megbénítva, az arcon található ráncokat kevésbé láthatóvá tegyék. Olasz kutatók a botox egy másik lehetséges hasznát, az epilepszia gyógyítását vizsgálták.
A kísérlet során viszont az epilepsziás egér egyik agyféltekéjébe befecskendezett botox nyomait a másik agyféltekében is megtalálták. Ezután az egerek szemébe, pofazacskójába és agyába fecskendezték be az embereknél használt mennyiséget, majd nyomon követték, hogyan hat.
Az eredmény: az A-típusú botolinum toxint, vagyis azt, amelyet a plasztikai sebészetben alkalmaznak, nemcsak azokban a sejtekben mutatták ki, ahová közvetlenül eljuttatták, hanem az idegpályákon keresztül teljesen más területekre - akár az agyba is - eljutott. "Ezt első alkalommal sikerült tudományos kísérlettel kimutatni" - kommentálta a hírt Christopher von Bartheld, a nevadai orvosi egyetem professzora, aki ennek ellenére nem tartja veszélyesnek a botoxot: "A botox több mint 25 éve van orvosi használatban, eddig, ha nem történt túladagolás, kevés komplikáció merült fel. Nem hiszem, hogy indokolt a félelem".
A kutató szerint a botox azon képessége, hogy terjed, akár előnyös is lehet, persze nem a plasztikai sebészetben, hanem például az epilepszia kezelésében.