A hőguta gyógymódja?
Furcsa gyógymód: genetikai rendellenesség lehet a hőguta kezelésének kulcsa
Egy ritka genetikai rendellenesség, amely bizonyos altatásban lévő páciensekben a testhőmérséklet veszélyes mértékű emelkedését okozhatja lehet a kulcs a hőguta gyógymódjához- olvasható egy, a 'Cell' című folyóiratban megjelent tanulmányban.
2008.04.08 08:22medipress.huA tanulmány szerzői szerint továbbá azok az antioxidánsok, amelyeket jelenleg a cisztikus fibrózis nevű betegség megelőzésére alkalmaznak, talán a hőgutára genetikailag hajlamos betegek megelőző kezeléseiben is hasznosak lehetnek. A tanulmány tanulsága szerint minden kórházi műtőben szükség lenne a dantrolen nevű gyógyszerre, amely egy egyedülálló izomlazító. A dantrolen elengedhetetlen a malignus hipertermia (MH) kezelésében.
Ez az állapot minden tízezredik, altatásban lévő páciensnél fordul elő, és izom-összehúzódásokat, valamint veszélyesen magas testhőmérsékletet okoz. Súlyosabb esetekben veseműködési gondok és szívritmuszavar is előfordulhatnak. Kutatók szerint a malignus hipertermia (gyorsan kialakuló extrém magas testhőmérséklet) kialakulásáért felelős genetikai- és fehérjedefektusok a hőguta kialakulásában is jelentős szerepet játszanak.
Az Egyesült Államokban a hőguta 1979 óta több halálesetért felelős, mint az országban kialakult hurrikánok, tornádók és árvizek és földrengések összesen. "A hirtelen szívhalál mellett a hőguta felelős a legtöbb, amúgy egészséges, fitt és fiatal ember haláláért - nyilatkozta Dr. Robert T. Dirksen, a Rochesteri Egészségügyi Központ gyógyszerészeti és fiziológus professzora - Ha képesek lennénk jobban megérteni a hőgutát okozó mechanizmusokat igen sok életet menthetnénk meg."
Állatkísérletek során a kutatók megfigyelték, hogy azok a genetikailag módosított egerek, amelyeket a malignus hipertermia megfigyelésére hoztak létre, a hirtelen hőhatásra is másképp reagálnak, mint az egészséges állatok. Ez valószínűsíti, hogy a hirtelen állapotváltozás kialakulásában szerepet játszó genetikai zavarok felelősek a hőguta kialakulásáért is.
"A malignus hipertermiát általában bizonyos gáz halmazállapotú altatószerek és a szukcinilkolin nevű izomlazító váltják ki - olvasható a tanulmányban - Ugyanaz a genetikai mutáció, amely a szervezetet érzékennyé teszi ezekre a szerekre, válthatja ki a hőgutát is." A kísérleti állatok étrendjébe beiktatott N-acetilcisztein (NAC) nevű antioxidáns ugyanakkor az érzékenységi tünetek szinte teljes megszűnését okozta.
Az antioxidáns csökkentette a hőhatásra való túlérzékenyégi reakciók kialakulásának lehetőségét és növelte az izomfunkciókat. Az NAC-t jelenleg cisztás fibrózisban szenvedő páciensek esetében alkalmazzák.