A gyerekkori élmények befolyásolják, hogy érzünk
Nem kell izgulni: a kedv egyszercsak fix lesz
Az élet hullámhegyek- és völgyek sorozata: esküvők és válások, a munkahely elvesztése és gyermekeink sikere mind befolyásolják pillanatnyi életérzésünket. A pszichológusok szerint azonban minden ember hangulatának van egy fix pontja, ahova a kilengések után visszatér.
2011.07.08 13:00medipress.huMi alapozza meg ezt a pontot? Sokáig tartotta magát az a vélemény, hogy az alapvető boldogságszint genetikailag meghatározott - a Virginiai Egyetem kutatója, Kenneth S. Kendler azonban máshogy látja: véleménye szerint a gyerekkori élmények és a későbbi traumák nagyban hozzájárulnak ahhoz, milyen hozzáállással éljük le az életünket.
A Psychological Science című lapban megjelent tanulmánya alátámasztja ezt az elméletet. Kísérletébe több mint hatezer egypetéjű ikerpárt vont be, akik génjei megegyeztek, életútjuk azonban nem feltétlenül volt hasonló.

A vizsgálatok 5-6 évig tartottak, ezalatt több alkalommal töltöttek ki teszteket a résztvevők arról, hogy mennyire érzik idegesnek vagy nyomottnak magukat. A legfiatalabb alanyok 11, a legidősebbek 67 évesek voltak.
Az életút összevetésekor - amely a kamaszkor előtti, a fiatal felnőttkori, a középkorú és a nyugdíjas éveket vizsgálta - a kutatók azt tapasztalták, hogy minél fiatalabbak voltak az ikrek, annál inkább hasonlított egymásra a hangulatuk.
A különbségek az életkor előrehaladtával nőttek, ám a hatvanasok megint egyre közelebb kerültek egymáshoz. Így elmondható, hogy hiába a genetikai egyezés, a tapasztalatok szerzésével egyre változik az egyén viszonya az élethez.
"A környezeti hatások velünk maradnak, és nagyban befolyásolják a későbbi sorsunkat. A felnőttek hangulatának fix pontjait a gének mellett az élet is alakítja." - mondta el Kendler. A tanulság: a boldog öregkorhoz jó életet kell élni.
Kapcsolódó írások:
- Már aludni is tanulni kell?
- 5 csúnya dolog, amivel stresszbe űzöd a pasidat!
- Nyugodj meg! Tabletta helyett 12 egészséges tippel
- Igyon barna sört, garantáltan rosszkedvű lesz
- Megszabadulhatunk a depressziótól?
- Kapcsolat a krónikus fáradtság és az étkezés közt
- A fényhiány növelheti a depressziós tünetek előfordulását
- Rosszkedv? Energiátlanság? Görögdinnye!