Kompromisszum a legtöbb nyitott kérdésben
Fellegi szerint a magyar uniós elnökség sikeres volt
Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés európai ügyek bizottságának keddi ülésén, miniszteri meghallgatásán azt mondta: a magyar uniós elnökség sikeresnek tekinthető, mert a legtöbb nyitott kérdésben kompromisszumot vagy konszenzushoz közeli állapotot sikerült elérni.
2011.06.14 15:20MTIFellegi Tamás elmondta: a Paksi Atomerőmű stressztesztje elindult, és várhatóan októberig be is tudják fejezni.
Egy kérdéssel kapcsolatban leszögezte: bár Németország úgy döntött, hogy a jövő évtized elején abbahagyja a nukleáris energia termelését, felhagy az atomenergiával, viszont Magyarországon a növekvő energiaigények miatt szükség lesz a Paksi Atomerőmű bővítésére, korszerűsítésére, de ehhez előbb el kell végezni a stressztesztet.
A magyar elnökség idején számos válság jelentkezett, amelyek különösen az energiaügyek és a kohéziós politika témaköreinek a megvitatását befolyásolták. Így például a Fukusima atomerőmű katasztrófája, illetve az észak-afrikai politikai krízis, amelyek hosszú távon is befolyásolhatják az egész unió energiaügyeit, az energiafejlesztés kérdéseit - hangsúlyozta a miniszter.
A miniszter elmondta: számos uniós ország a fukusimai katasztrófa után most újragondolja a következő években követendő energiastratégiáját.
Aláhúzta: a magyar elnökség alatt számos lépést tett az unió az energiaügyekben az egységes piac felé. Az energiapolitika kidolgozása azonban nemzeti hatáskörben marad - mutatott rá.
Ezzel kapcsolatban egy kérdésre kifejtette: Németország az unió egyik legfontosabb energiatermelője, a környező államok tekintetében jelentős energiaexportőr.
Így a németországi atomerőművek későbbi leállítása befolyásolja majd az egész EU energiaellátásának kérdéskörét. Fellegi Tamás a stressztesztek kapcsán elmondta: azt is meg kell várni, hogy a fukusimai katasztrófában játszott-e szerepet emberi mulasztás, emberi hiba.
Fellegi Tamás a Nabucco földgázvezetéket illetően igen kedvezőnek mondta, hogy a napokban aláírták a vezetékkel kapcsolatos támogatási megállapodásokat.
Kiemelte: kulcskérdés, hogy év végére kidolgozzák a Nabucco üzleti tervét. A mostani elképzelések szerint a Nabucco megvalósítása 7,8 milliárd euróba kerülne, de ha a beszerzési területeket, a bekötendő földgázforrásokat a Kaszpi-tenger területére, környékére is kiterjesztenék, akkor a beruházás 25 milliárd eurót igényelne.
A kohéziós politikáról Fellegi Tamás elmondta: a magyar elnökség célja az volt, hogy továbbra is fennmaradjon a szolidaritás elve a kohéziós források elosztásában, a kohézióra szánt pénzek a felzárkóztatást szolgálják, a források pedig ne szűküljenek.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06