Törvények és tartalom

Szijjártó Péter: a partvonalon kívülről bekiabálni könnyű

Magyarország megújításának új fázisához érkezünk, amikor is az akciótereket törvényekkel, tartalommal kell megtölteni.

2011.06.01 11:18ma.hu/duna tv

Egy évvel ezelőtt rendkívül rossz állapotban vettük át az ország kormányzását, gyakorlatilag a csőd széléről kellett visszarángatni Magyarországot - így reagált Szijjártó Péter arra felvetésre, hogy az Orbán-kormánynak gyakran róják fel kritikaként, miszerint csak a Széll Kálmán terv bevezetésével, idén tavasszal léptek a gazdasági realitások útjára.

Illetve kérdés az is, hogy mikor lesz a tervekből tartalommal megtöltött cselekvés. Innen sikerült az országot visszarángatni, és a korábban az EU leggyengébb láncszemének tartott magyar gazdaságot biztonságba helyezni.

Ismét esélyünk van arra, hogy a közép-európai régióban vezető szerepet töltsünk be – tette hozzá a miniszterelnöki szóvivő.

Szijjártó Péter úgy látja: bár nő a hazai foglalkoztatottság, előrelépés történik a beruházások terén, de az ütemmel nem elégedett a kormányzat. “Magyarország megújításának egy új fázisába érkeztünk, amikor is át kell szervezni az országot. Ez alatt akcióterveket értünk, amiket most márt törvényekkel, tartalommal kell megtölteni; akár a Széll Kálmán tervet, akár az otthonmentő akciótervet, valamint a szociális konzultáció eredményeire támaszkodó törvényeket értjük ez alatt” - tette hozzá a szóvivő. További feladat a januárban hatályba lépő új alaptörvényből fakadó és az ahhoz kapcsolódó sarkalatos törvények megalkotása is.

“2012 január elsején hatályba lép az új alaptörvény, vele együtt a sarkalatos törvények, illetve ezekkel együtt a Széll Kálmán Terv és a Széchenyi Terv eredményeként létrejövő új beruházások. Jövő év január elsejétől megint csak egy teljesen új fázisba lépünk” - vázolta a terveket a miniszterelnök szóvivője.

Szerényen, gőg nélkül kormányozni

A miniszterelnök értékelője végén arról beszélt, hogy a kormányzatnak meg kell őriznie emberi, gőg nélküli, szerény és mértéktartó mivoltát. A kormányzatot ugyanakkor sokszor éri az a kritika, hogy nem feltétlenül az általa tett lépésekkel van baj, hanem a stílussal; azzal, hogy erőből akarnak döntéseket áterőltetni a társadalmon – vetett fel a Közbeszéd. “Szerintem nem volt még olyan kormány az elmúlt húsz évben Magyarországon, amelyik annyit konzultált volna az emberekkel, mint ahogy azt mi tesszük” - reagált Szijjártó Péter.


Emlékeztetett: a kormányzat összesen negyvenegy ügyben indított konzultációt, például az alaptörvényt illetően mindenkit megkérdeztek; a rezsiköltségek, nyugdíj és az oktatás ügyében szintén minden tizenhat év feletti polgárt véleményét kikérik , és rendszeresen konzultálnak a rendvédelmi szervezetek képviselőivel, éppen csütörtökön érkeznek majd a miniszterelnökhöz – sorolta az eddigi cselekvéseket a szóvivő.

Ennél több konzultációt indítani nem lehet, mert aki ennél többet konzultál, az nem kormányoz – szögezte le Szijjártó Péter.

A felvetésre, hogy mégis sokan elégedetlenek az egyeztetésekkel és azok eredményével, a szóvivő úgy reagált: van egy hangos kisebbség, amelynek semmi nem jó, minden esetben elégedetlenséget kiált; ezzel együtt kell élni, demokráciában ez így van.

Az MNB-nek erősebben kellett volna figyelmeztetnie

A devizahitelesek megsegítésére született intézkedési csomag egyik fontos pontja, hogy árfolyamgátat vezet be az euró, a svájci frank és a japán jen hitellel rendelkezők számára. Az MNB értékelése szerint az árfolyamgátat kizárólag a szociálisan rászorultaknak kéne felajánlani. Ha ugyanis azok is igénybe vehetik, akik igazán nem szorulnak rá, az így megtakarított összeget felélik, ez pedig három év múlva kamatostól üthet vissza – vetette fel a Közbeszéd. A Nemzeti Bankot illetően: amikor az elmúlt nyolc évben semmilyen állami szerv nem figyelmeztetett arra, hogy a devizában való eladósodás milyen kockázatokat rejt, jó lett volna, ha az MNB felemelte volna a szavát – reagált a szóvivő, aki szerint ha az MNB figyelmeztetett is, akkor ezt “elég eredménytelenül tették”.

Másfelől pedig “könnyű a partvonalon kívülről bekiabálni” - tette hozzá Szijjártó Péter, utalva arra, hogy “hosszú és kitartó” tárgyalások végére értek a Bankszövetséggel.

“Nem a Nemzeti Banknak, hanem a kormánynak, a Bankszövetségnek és a családoknak kell megoldani azt a problémát, amely többek között a Nemzeti Bank eredménytelen erőfeszítése miatt történt meg”.

Árfolyamgát, kamattámogatás és eszközkezelő

A Bankszövetséggel folytatott nehéz és kemény tárgyalások végén öt pontban sikerült megegyezni, ebből egyik az árfolyam védőgát, amit a családok önként választhatnak – mondta a miniszterelnöki szóvivő. Akik viszont választják majd ezt az opciót, azoknál átlagosan tizenötezer forinttal csökken majd a havi törlesztőrészlet.

Szijjártó Péter egyetértett a Bankszövetség elnökének álláspontjával, miszerint akkorra, mikorra kifutnak a hitelek törlesztői, és az árfolyam-korláttal megtakarított részt kell majd törleszteni, addigra “mind Magyarország mind a magyar családok sokkal jobb állapotban lesznek, mint vannak jelenleg; ez a kormányzati cél”.

A nagyjából százezer családnak,amelyek kilencven napon túli tartozásban vannak, két lehetőséget kínál a csomag. Egyfelől igénybe vehetik az otthonteremtési kamattámogatást, és a jelenlegi ingatlanból egy kisebbe költözhetnek; ha ezt hitelből teszik, akkor ehhez az állam öt éven át kamattámogatást biztosít – hangzott az interjúban. Akik ennél is rosszabb helyzetben vannak és elveszítik az ingatlanukat, azoknál besegít majd nemzeti eszközkezelő, melynek felállításáról intézkedni fog a kormány; az eszközkezelő nemzeti lakásvagyont kezel majd. Részint úgy, hogy zöldmezős beruházásban kis családi házakat épít, másrészt pedig megvásárolja a bedőlt hitellel terheltek lakásokat, és azokat bérleményként kiadja.

A kérdésre, hogy az öt pontos intézkedési csomagot mikorra foglalják majd törvénybe, Szijjártó Péter azt mondta: a törvényalkotási munka haladéktalanul megkezdődik, viszont a parlamenti vitát csak a szociális konzultáció eredményeinek ismeretében zárják majd le, a konzultáció összesítése június végére várható.

Hozzátette: az árverezési moratórium feloldása is csak részlegesen és szakaszosan történik majd meg, és először csak a nagy értékű és nagy területű ingatlanokat lehet majd elárverezni, ahol azt kell feltételezni, hogy a bennük lakó családoknak van más megoldási lehetőségük is a lakhatásra.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.