Lex Véderő

Mi történhet az önjelölt polgárőrökkel?

A kormány három évvel büntetné az "egyenruhás bűnözést", az LMP tiltaná a harci gyakorlatokat, az MSZP pedig a polgárőrré válás kritériumait változtatná meg. A Jobbik az Alkotmánybírósághoz fordul. Variációk egy témára, avagy: a pártok így számolnák fel a Véderőhöz hasonló szervezetek tevékenységét...

Nézzen gyöngyöspatai képeket! >>> képgaléria

2011.05.01 10:04ma.hu

A máig megoldatlan gyöngyöspatai események kapcsán felélénkült a törvényhozás az ország parlamentjében. Különböző pártok különböző javaslatokkal álltak elő arra vonatkozóan, hogy miként szüntetnék meg a Véderőhöz hasonló alakulatok által kirobbantott konfliktusokat. Mint ismeretes, a Véderő az után került az érdeklődés középpontjába, hogy a Jobbik által a „cigánybűnözés” egyik középpontjának tartott faluba, Gyöngyöspatára vonultak le harci gyakorlatot tartani – a cigánysortól mintegy harminc méterre. Ennek következtében a cigányok közül többen elmenekültek a faluból, a héten pedig súlyosabb testi sértéseket is okozó verekedés tört ki a faluban a helyi cigányok és a szélsőjobboldal önjelölt polgárőrei között.

A legnagyobb publicitást a témában természetesen a kormány megoldási javaslata kapta, amely bevezetné a magyar jogrendszerbe – de legalábbis a politikai szóhasználatba – az „egyenruhás bűnözés” fogalmát. A kormány tervei szerint a Btk. módosításával három évig terjedő szabadságvesztéssel lehetne büntetni azokat, akik „másokban félelmet és riadalmat keltve a közrend fenntartására irányuló vagy annak látszatát keltő akciókat szerveznek az arra vonatkozó felhatalmazás nélkül”.

Nézze meg, hogyan csaptak össze Gyöngyöspatán a romák és a Véderő >>>

A hírre reagálva Volner János, a Jobbik országgyűlési képviselője bejelentette, hogy pártja az Alkotmánybírósághoz fordul, amennyiben a parlament elfogadja a kormány javaslatát. Erre a kétharmados többség birtokában a Fidesznek minden lehetősége megvan – sőt, az sem kizárt, hogy a Fidesz módosítását az MSZP vagy az LMP támogassa. E két párt is rendelkezik azonban saját megoldási javaslatokkal. Az MSZP részéről a párt rendészeti kérdésekkel foglalkozó politikusa, Harangozó Tamás nyújtott be törvényjavaslatot, amely újraszabályozná és „normatív szabállyal tenné egyértelművé”, hogy melyek a polgárőr szervezetté válás kritériumai.

Harangozó elsősorban a rendőrség és a polgárőrség munkáját hangolná össze, illetve az utóbbi tevékenységét kötné a rendőrség jóváhagyásához és a hivatásosakkal való egyeztetéshez. A jelenlegi önjelölt polgárőrködésnek ugyanis jellemzője, hogy minden egyeztetés és rendszerint előzetes tájékozódás nélkül utaznak „rendet rakni” egy-egy faluba a többnyire szélsőjobboldali eszméket valló szervezetek. Ezek után nem meglepő, hogy a cigány lakosság egésze az ellenük indított kollektív akcióként értelmezi a Véderő és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület „járőrözését”.

A polgárőr szervezetek kritériumainak szigorítása és tevékenységük rendőrség alá rendelése mindenképpen jobb megoldás az önszerveződő rendteremtő akcióknál, amelyek szükségszerűségét sokszor pletykákra alapozzák. Gyöngyöspatán ilyen pletyka „Józsi bácsi” öngyilkossága, aki a szélsőjobboldali média szerint azért lett öngyilkos, mert cigányok költöztek a szomszédságába – a helyiek szerint viszont halálos betegsége miatt.

Már a gyülekezésnél nagy volt a balhé >>>

Az LMP a kormányhoz hasonlóan szintén a Btk-t módosítaná. A párt Schiffer András frakcióvezető bejelentése szerint külön „Lex Véderőt” fogadtatna el az országgyűléssel, amely szerint a jövőben Magyarországon tilos lenne harci gyakorlatokat szervezni, emellett a kormánynak rendeletben kellene szabályoznia azt is, hogy milyen szabályok alapján lehessen egyáltalán lőfegyverrel gyakorlatozni. Az LMP ezen kívül kiterjesztené a zaklatás bűncselekményét, úgy, hogy annak tényállása faji indíttatásból vagy lakossági csoportok ellen is megvalósulhasson. Az ilyen bűncselekményeket az LMP szigorúbban büntetné.

Úgy tűnik tehát, hogy a Jobbik kivételével a parlamenti pártok között konszenzus alakult ki a szélsőjobboldali „rendteremtők” megfékezésére. Az érdekesség a benyújtott törvényjavaslatokban, hogy azok akár ki is egészíthetik egymást, így ha a pártok nemcsak a célok, de az eszközök tekintetében is képesek lesznek egyetérteni, akár a Fidesz, az MSZP és az LMP módosításait is elfogadhatja az Országgyűlés.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.