A Mazsihisz köszönetet mond Dávid Ibolyának
Dávid Ibolya szembeszállt a rasszista, antiszemita mocskolódásokkal
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) az egész magyarországi zsidóság nevében köszönetét fejezi ki Dávid Ibolyának, az MDF elnökének, aki nyílt levélben ítélte el Bayer Zsolt Magyar Hírlapban megjelent írását.
2008.03.27 17:59MTIA Mazsihisz az MTI-nek megküldött közleményében azt írja: az egész magyarországi zsidóság nevében köszönetünket fejezzük ki azért, hogy az MDF elnökeként "megkísérli az ordas eszmék terjedésének veszélyére felhívni a nyilvánosság figyelmét". Dávid Ibolya csütörtökön az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: "minden jóérzésű ember számára stílusában és tartalmában vállalhatatlan a Magyar Hírlapban megjelent írás Bayer Zsolt tollából". Hozzátette: közös ízléssel kellene fellépni egy normális demokráciában a közízlést romboló megnyilatkozásokkal szemben. A Mazsihisz nevében Feldmájer Péter elnök és Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató azt írják: sajnos igen kevesen vannak a konzervatív nézeteket valók közül, akik nyíltan és határozottan szembeszállnak az egyre terjedő rasszista, antiszemita mocskolódásokkal. Felhívják a figyelmet arra is: az MDF elnöke által említett újságcikk nem egy marginális médiában jelent meg, hanem Magyarország egyik országos napilapjában, amely jelentős helyet foglal el ezen a piacon. "Az Ön bátor kiállása az összes európai által tisztelt demokrata eszmék - és a mindannyiunk által alapnak tekintett keresztény-zsidó értékrend mellett - példamutató kell, hogy legyen, mindenkinek, aki nem szeretné, hogy a rasszisták, az antiszemiták, az egymás iránti gyűlölködést szítók hosszú időre megakadályozzák annak a szabad Magyarországnak a fejlődését, amelyért oly sokat tett a Magyar Demokrata Fórum" - áll a közleményben.
Az esetet még súlyosabbá teszi, hogy a lap a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetsége elnökének tulajdonában van, s ezért az ilyen cikkek megjelenése azt a látszatot keltheti Magyarországon, hogy a jelentős gazdasági erőket képviselő személyek, szervezetek, elkezdték az összefonódásokat a szélsőjobbal, miként az történt Németországban, az 1930-as években a nácik hatalomra jutása előtt.
Kedden nyílt levélben Széles Gáborhoz, a Magyar Hírlap tulajdonosához fordult mintegy száz értelmiségi az újságban egy hete megjelent egyik publicisztika miatt, egyebek mellett arra várva választ a nagyvállalkozótól, hogy vállalhatónak tartja-e: olyan lapot finanszíroz, amelyben "egy vezető publicista nyíltan antiszemitának vallja magát".
Az írásban többek között az szerepel: "1967-ben a pesti zsidó újságírók még Izraelt gyalázták. Ugyanezek a pesti zsidó újságírók ma az arabokat gyalázzák. Meg a Fideszt. Meg bennünket. Mert jobban gyűlölnek bennünket, mint mi őket. Ők a mi indok-zsidóink - értsd: a puszta létezésük indokolja az antiszemitizmust "
Széles Gábor szerint nem magyarázható a szélsőségesség, így se az antiszemitizmus, se a megbélyegzőnek szánt fasisztázás, de nem szabad boszorkányüldözést sem folytatni. Ez abban a csütörtöki nyílt levelében olvasható, amellyel a Magyar Hírlap tulajdonosa részéről lezártnak nevezi a lapban egy hete megjelent Bayer Zsolt-publicisztika által kirobbantott vitát.