Romaintegráció pozitív diszkriminációval
Huncík Péter: több romát a hadseregbe!
Huncík Péter szlovákiai magyar pszichiáter, közíró, politikus egy konferencián szerdán azt mondta: pozitív diszkrimináció nélkül nem lehet megvalósítani a romák integrációját; segíthetne a helyzeten, ha több romát vennének fel a hadseregbe.
2011.03.30 17:16MTIA civil szervezetek uniós helyzetéről, az európai biztonság megerősítésében vállalt feladataikról szervezett nemzetközi konferencián Huncík Péter kiemelte: a romák "sok alapdolgot" tanultak a hadseregben, amíg kötelező volt a sorkatonaság. Pozitív diszkriminációt alkalmazva a romákat a társadalmon belüli arányuknál nagyobb mértékben kellene felvenni a hadseregbe, így többen végzettséget is szerezhetnének - mondta.
Véleménye szerint ez a megoldás akkor lehetne igazán sikeres, ha több ország összefogna, például a visegrádi négyek, és ezek az államok később további uniós tagországokat is ösztönözhetnének hasonló intézkedésekre. A pozitív diszkriminációval összefüggésben ugyanakkor a "roma elitben" felvetődik - tette hozzá -, hogy ennek erősítése "ellenük fordíthatja a közhangulatot".
Huncík Péter kiemelte: Szlovákia "Közép-Európa kicsinyített mása", "tipikus multietnikus ország", ahol mintegy 82,3 százalékot tesznek ki a szlovákok, 9,7 százalékot a magyarok és 2 százalékot a romák. Mint elmondta, az általa létrehozott civil szervezet, a Márai Sándor Alapítvány foglalkozott a szlovák-magyar konfliktusok kezelésével és megelőzésével. A két etnikum közötti konfliktusok elsősorban a rossz önismeretre, a kommunikációs zavarokra, az empátia és a tolerancia hiányára, valamint a fejletlen együttműködési és konfliktuskezelő készségekre vezethetők vissza - fejtette ki.
1998-tól a magyarok bekerültek a szlovák kormányba, és nagyon kedvezően változott a róluk kialakult kép a szlovákokban, ezzel párhuzamosan azonban megnőttek a romákkal szembeni ellenérzések - mutatott rá. Mint mondta, a romákkal szembeni konfliktusok fő oka egyebek mellett az információhiány, a rossz kommunikáció és az előítéletek, valamint az, hogy "ritkák" a romák és nem romák közötti kapcsolatok. Hunczík Péter megemlítette azt is, hogy az alapítványa vegyes (szlovák, magyar és roma) csoportokban konfliktuskezelő tréningeket is szervezett a "helyi véleményformáló embereknek".
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06