Mintha politizálna

Botrány vagy csepűrágás Schiffer András színháza?

A legnagyobb színházat találta fel Schiffer András: 900 ezren vannak benne. Az LMP frakcióvezetője azt a nemzeti konzultációt minősítette a hétfői parlamenti vitában színjátéknak, amelynek kérdőívét eddig mindössze 900 ezren küldték vissza.

2011.03.28 18:19ma.hu
Díszlet és epizodisták előtt

A kormány által kiküldött kérdőív célja, hogy az alkotmányt előkészítő szövegbe minél több ember véleménye bekerülhessen. Aki színleg akar politizálni, az nem nagyon kérdez. Schiffer szerint tehát színjáték az alaptörvény (hónapok óta történő) előkészítése; hát legyen úgy - szerinte. Sokat tudhat a szerepjátékról az egykori ifjúszocialista szóvivő, hiszen segítette ő (az Egyetemi) színpad dolgait előbbre vinni. Belülről látja színháznak azt, amit annak nevez.

Ez az igazi színház: Athén


Közben színleg politizál is, mert az országgyűlésben mondja, amit mond. Amikor viszont az előadás olyan fordulatot vesz, ami számára nem tetsző, akkor nem szereplő marad, hanem távozó nézővé válik. Nem kívánt házon belül építő kritikát megfogalmazni, és nem kívánta saját társulatának véleményét artikulálni. Megtehette volna, hogy beszáll az alkotmányozásba, de nem tette. Nem vett részt az alkotmánytervezet szövegének megalkotásában sem. Látszólag tehát egy joghoz értő politikusként viselkedik, egy megrendezett vitában, amely azonban valójában nem arénában történik, hanem a partvonalon kívül. Ha valaki hátat fordít a fontos plénumnak, majd magára ölti a játék menetéért aggódó szereplő (hátra)arcát, állhat akár koturnuszra, hogy magasabbnak lássék, már csak nagyotmondással érheti el, hogy odafigyeljenek rá a végkifejlet felé tartó folyamatban. Aztán majd figyeljük: ki kap tapsot, és ki füttyöt.

Nagy Ákos

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.